Je s levným povinným ručením konec?

Uplynulých sedm let bylo pro české řidiče, co se týče cen povinného ručení, více než příznivých. S levným povinným ručením je však konec. Pojišťovny již v loňském roce začaly s postupným zdražováním. Jen za posledních šest měsíců došlo k navýšení cen o několik set korun. Předpokládá se, že ceny ještě porostou.

Mezi roky 2008 až 2013 poklesly ceny povinného ručení až o 30 procent a povinné ručení bylo možné sehnat i za méně než 2 700 korun. V roce 2013 pokles cen povinného ručení skončil a nové smlouvy byly již dražší a to v průměru o 7 procent. Hlavním důvodem zdražování byl pokles cen povinného ručení a rostoucí náklady na vyplácení škod.

V roce 2014 došlo k dalšímu zdražení z důvodu legislativních změn, které přinesl nový občanský zákoník. Nové právní předpisy byly příčinou dalšího zvýšení nákladů až o 3 miliardy korun. Nově musí pojišťovny platit za každou hodinu zásahu hasičů paušální poplatek ve výši 5 600 korun. Navíc musí odvádět 3 procenta z přijatého povinného ručení do tzv. Fondu zábrany škod.

Nemáte povinné ručení? Čeká Vás tučná pokuta

Povinné ručení je zákonné pojištění a každý řidič, který pojištění nemá uzavřené, se vystavuje riziku vysoké pokuty. V současné době se odhaduje 126 tisíc aut, které nejsou pojištěné. Výše pokuty, která těmto řidičům hrozí, činí až 40 tisíc korun. Zároveň jsou tito řidiči povinni zaplatit tzv. sankční poplatek ve výši 20 až 300 korun za každý den.

Pokud navíc nepojištěné auto způsobí nehodu, vystavuje se jeho majitel dalším problémům. Nejenže musí uhradit všechny sankce související s nepojištěným vozidlem, ale zároveň musí poškozenému uhradit škodu v plné výši ze své kapsy.