Povinné ručení pro veterány

Povinné ručení je povinné pro všechna vozidla. A to platí také pro veterány, tedy vozidla, která se pyšní velmi starým rokem výroby. Veterán je v podstatě historickou raritou mezi motorovými vozidly a lidé si jej “šlechtí” jako koníčka. Je opravdu nutné pro takový vůz mít sjednané povinné ručení?

Ačkoliv veterán není používán jako běžné vozidlo, ale spíš jako prostředek k občasné vyjížďce, pojištění mít sjednané musí.

Veterán – auto

Ne každé staré vozidlo lze považovat za skutečného veterána. Tento status mu musí přiznat speciální komise, která mu také přidělí speciální registrační značku začínající písmenem

V. Než se tak stane, musí vozidlo projít atestacemi a splnit veškeré podmínky. Teprve poté si může u pojišťovny sjednat povinné ručení pro veterány určené pouze těmto historickými vozidlům.

V čem je povinné ručení pro veterány odlišné?

Provoz historických vozidel není natolik frekventovaný jako u běžných vozidel. Naopak se jedná spíše o výjimečné výjezdy za pěkného počasí. Pojišťovny k minimálnímu užívání veteránů přihlíží, a povinné ručení pro veterány tomu odpovídá. V potaz je bráno také menší riziko, které v provozu veteránů spočívá. Cena je v tomto případě výrazně nižší a to o desetinu až dvanáctinu jinak běžné ceny.

Ačkoliv je povinné ručení pro veterány o dost levnější, vyplatí se porovnat více nabídek. Každá pojišťovna má vlastní podmínky, odlišný rozsah pojištění i cenu.

Zatímco u jedné pojišťovny zaplatíte více, u druhé můžete za stejný rozsah platit výrazně méně. Pojištění auta je důležité u každého vozu, který alespoň občas jezdí po silnicích.