Pojištění GAP – co nabízí, výhody a nevýhody

Stejně jako u každého produktu i u automobilu začíná po zakoupení ihned klesat jeho hodnota. To je z pohledu majitele poměrně nespravedlivé, když navíc uvážíte, že po třech letech od zakoupení může hodnota vozu klesnout na polovinu pořizovací ceny.

Pojištění GAP, tedy Guaranteed Asset Protection, nabízí možnost si pořizovací cenu vozu pojistit. Přestože se nejedná o rozšířený druh pojištění, pojišťovny jej většinou nabízí jako připojištění při zřizování havarijního pojištění. Pojištění GAP zajišťuje neměnnou hodnotu automobilu po dobu tří let.

„GAP pojištění není nutné mít po celou dobu trvání havarijního pojištění. Svůj smysl má v prvních letech vlastnictví vozidla a zejména při jeho koupi na úvěr,“ uvedl Dušan Šídlo, analytik Partners for Life Planning.

Totální škoda

Pokud se vozidlo s GAP pojištěním zcela zničí při havárii, případně je ukradeno, dostane majitel od pojišťovny rozdíl mezi tržní a původní hodnotou a zároveň kryje spoluúčast u havarijního pojištění. Bez tohoto pojištění může majitel výrazně prodělat.

Například u vozidla za 500 tisíc korun na konci tříleté lhůty klesne jeho cena na polovinu, což je 250 tisíc korun. Díky GAP pojištění je majiteli uhrazena nejen samotná tržní hodnota vozu (250 tisíc korun), ale také rozdíl mezi pořizovací částkou (dalších 250 tisíc korun). Ve výsledku si tak majitel původního vozu může koupit to samé auto za stejnou cenu (nebo samozřejmě jakékoliv jiné). A to už stojí za to uvážit.

Zřídit si pojištění GAP je nejvýhodnější při koupi nového vozu na úvěr. V případě krádeže či havárie by majitel musel tak jako tak doplatit zbývající dluh dle podmínek leasingu.