Havarijní pojištění při leasingu

Chystáte-li se koupit vozidlo na leasing, měli byste znát pár informací. Především takové, které se týkají pojištění. U vozidla kupovaného na leasing totiž platí odlišná pravidla. Leasingové společnosti mají dohodu s jednou či více pojišťoven, jejichž produkty klientovi nabídnou. Je to výhodné či nikoliv?

Koupíte-li vozidlo za hotové nebo na úvěr, stane se od okamžiku uhrazení kupní ceny vaším majetkem. U koupě na leasing však majitelem zůstává až do poslední splátky leasingová společnost. I proto si diktuje podmínky týkající se například pojištění. Leasingové společnosti mají uzavřené dohody s vybranými pojišťovnami. Klient až na výjimky nemá právo si sjednat pojištění na základě svého rozhodnutí s libovolnou pojišťovnou, ale musí přijmout podmínky leasingové společnosti.

Povinné ručení je povinné

U povinného ručení je to celkem jedno. Jedná se o zákonné pojištěné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, a tak jej bez výjimky musí mít uzavřené každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích na území ČR. Nevýhoda nařízení leasingové společnosti panuje v tom, že klient nemá právo vybrat si mezi více nabídkami a upřednostnit takovou, která by vyhovovala jeho požadavkům a možnostem. Jednoduše řečeno musí přijmout povinné ručení které mu nabídne leasingová společnost.

Leasingové společnosti však tvrdí, že pojištění sjednávají ve velkém, a proto jsou jejich ceny pojistného nižší, než kdyby si klient sjednával pojištění sám. Určitou výhodu můžeme navíc spatřovat v tom, že cena za pojištění je rozdělená do jednotlivých splátek a klient nemusí pojištění zaplatit najednou. U nových vozidel se přece jen nejedná o zrovna malou částku.

„Povinné ručení hradí škody na zdraví, životě  a majetku, které majitel pojištěného motorového vozidla způsobí třetím osobám.“

Havarijní pojištění je povinné také

Běžně je havarijní pojištění dobrovolné a záleží pouze na vlastníkovi vozidla, zda si jej sjedná. Je vhodné především pro majitele nových a novějších vozidel. Leasingové společnosti však toto ne zrovna levné pojištění požadují a bez něho vozidlo prodat odmítnou. Důvody jsou zcela zřejmá. Pro leasingové společnosti havarijní pojištění znamená ochranu jejich investice a majetku. V případě pojistné události dostanou své peníze snáze zpět.

Havarijní pojištění je však výhodné i pro klienta společnosti. Ve chvíli, kdyby vozidla bylo poškozeno, zničeno nebo dokonce ukradeno, by klient nejenže neměl žádné vozidlo, ale dál by musel hradit měsíční splátky až do úplného konce. Stejně jako u povinného ručení platí, že leasingová společnost nabízí konkrétní produkty a platbu rozdělí do jednotlivých splátek.

„Havarijní pojištění kryje škody způsobené na vlastním vozidle způsobených při havárii, živelných událostí, vandalismu či krádeži.“

Jaká další rizika lze pojistit?

Povinné ručení a havarijní pojištění jsou hlavními typy, vedle nich však existují další doplňková připojištění zvyšující pojistnou ochranu. Mezi nejvíce využívaná připojištění patří:

  • připojištění čelního nebo všech skel
  • připojištění úrazu řidiče nebo celé posádky vozidla
  • připojištění zavazadel
  • připojištění GAP neboli pojištění pořizovací ceny vozidla
  • připojištění právní ochrany
  • připojištění schopnosti splácet

TIP: Chcete vědět, jak je to s pojištěním vozidla u leasingové společnosti? Veškeré informace najdete v tomto článku. Novinky a informace ze světa pojištění vozidel vám pravidelně přinášíme na ePojistka.cz včetně možnosti on-line porovnání a uzavření havarijního pojištění, povinného ručení a všech doplňkových připojištění. K pojištění navíc získáte pojištění právní ochrany zdarma!