Pojištění auta

Nejlevnější pojištění auta 2022

 • Sjednání povinného ručení z pohodlí domova
 • Srovnání nabídek českých pojišťoven
 • Vyhledání nejlevnějšího povinného ručení na míru

Stejně jako lze přes internet nakupovat nebo jednat s úřady, je v dnešní době možné online vyřídit dokonce i povinné ručení. A to díky online kalkulačce, neboli srovnávači povinného ručení, který porovná aktuální nabídky českých pojišťoven. Zhodnotí a přiblíží možnosti pojištění auta. Jak online srovnávač povinného ručení funguje? Jak vyhledat nejlevnější povinné ručení online? A jak povinné ručení online zkontrolovat či jej v případě potřeby zrušit?

K online sjednání pojištění automobilu, tedy odpovědnosti z provozu vozidla, stačí občanský a technický průkaz, připojení k internetu a mobilní telefon. Portály poskytovatelů pojištění auta nabízí příjemné a jednoduché rozhraní, které svým klientům zaručí bezproblémové a velmi rychlé sjednání. Zelenou kartu řidič obdrží během 5 minut e-mailem.

Na rozdíl od havarijního pojištění je povinné ručení nutné sjednat pro každé vozidlo, které má být provozováno či ponecháno na pozemní komunikaci. Vlastník zodpovídá za jeho sjednání. Ze zákona je po něm tato povinnost vyžadována. Za jízdu bez pojištění auta, povinného ručení, hrozí vysoké sankce. V případě zavinění dopravní nehody bude navíc řidič hradit veškeré škody ze svého.

Povinné pojištění automobilu je ochranou před škodou, která je způsobena jiným vozidlům. Pojistka chrání před finančními důsledky, které plynou z oprávněných nároků poškozených protistran.

Kalkulačka povinného ručení a online srovnávač nabídek

Online kalkulačka povinného ručení nabízí jednoduché porovnání možností, které jsou pro žadatele dostupné. Funguje zároveň i jako online srovnávač. Veškeré nabídky, které jsou aktuálně na českém trhu k dispozici, zhodnotí a porovná. Vyhledá tak výhodné a efektivní povinné ručení, které vychází z požadavků klienta.

Zjištěním nabídek to nekončí. Kalkulačka pojištění motorových vozidel dokáže poskytnout i jednoduchou cestu ke sjednání. Povinné ručení si díky ní sjedná každý řidič z pohodlí domova, a to se značnou časovou i finanční úsporou.

Sjednání je většinou do 5 minut hotové. Celý proces je opravdu velmi rychlý. Díky porovnání a srovnání nabídek je vybrána ta nejvýhodnější varianta. Touto cestou je zajištěna ta nejefektivnější pojistka, která by mohla být uzavřena.

Co kalkulačka požaduje za informace

K tomu, aby byla vypočtena cena a dohledána ta nejvýhodnější pojistka na automobil, musí být zadána vstupní informační data. Formulář je interaktivní, nabízí nápovědy, varianty a chytré dohledání požadovaných parametrů.

Do kalkulačky stačí zadat následující údaje:

 • způsob užití vozidla
 • SPZ vozidla
 • osoba fyzická/ podnikatel/právnická
 • jméno a příjmení
 • věk
 • PSČ a město
 • e-mail
 • telefon

Jako způsob užití vozidla je bráno hned několik možných alternativ. Vozidlo může účelově sloužit pro běžnou potřebu a provoz. Nebo může být vlastněno pro poskytování taxislužby, autoškoly, k rozvozu zboží, nebo půjčování. Nejen tyto způsoby jsou při sjednávání na výběr.

Kalkulačka má co nejvíce pomáhat klientům k jednoduchému sjednání. Podle zadané SPZ motorového vozidla se automaticky dohledají technické údaje o vozidle. Ovšem není nutné SPZ zadávat. Technické údaje, jakožto typ vozidla a značku, může řidič vyplnit i ručně.

Typ vozidla je členěn na osobní automobil, motocykl, nákladní či užitkové vozidlo a podobně. Veškerá data jsou k dohledání v dokumentaci technického průkazu. Ovšem formulář je chytrý a dokáže si data dohledat sám.

Online srovnávač povinného ručení porovná dostupné nabídky a doporučí tu nejvýhodnější.
Spočítat ceny povinného ručení >

V posledním kroku formuláře je možné vyplnit údaje pro výpočet bonusu za jízdu bez nehod. Tato část kalkulačky je dobrovolná a lze ověřit až později. Pokud se žadatel nechce s tímto krokem zdržovat, může ji odložit.

Výpočet pro bonus za jízdu bez nehod je složen z délky předchozího zákonného pojištění auta a počtu způsobených nehod. Předchozí pojištění může být maximální, nebo v jakýkoli kalendářní rok a měsíc. Jednoduchým výběrem se navolí uplynulá doba pojistky.

Při odesílání vyplněného formuláře může žadatel zaškrtnout pole se souhlasem občasného zaslání výhodnějších nabídek. Potvrzením formuláře kalkulačky se vypočítá ta nejlepší cena několika nabídek na trhu. Během pár dalších kroků je auto pojištěné.

Nejlevnější povinné ručení na auto – online sjednání

Na základě výše uvedených osobních údajů a technických dat budou zobrazeny dostupné nabídky povinného ručení, z nichž si lze vybrat tu nejlevnější. Pojistka na auto je pak vyřízena během chvilky. Lze tak získat nejlevnější pojistka na auto.

A proč dát přednost sjednání povinného ručení online?

 • online kalkulace povinného ručení je nezávazná a zdarma
 • sjednání nejlevnějšího povinného ručení online šetří čas i peníze
 • lze sjednat odkudkoli, kde je připojení k internetu
 • kalkulace je přehledná, jasná a rychlá
 • porovná širokou řadu nabídek a zobrazí komplexní přehled
 • díky online srovnání povinného ručení lze ušetřit až 50 %

Řidiči mohou vybírat z aktuálně dostupných produktů různých českých pojišťoven. Kalkulačka nabídky vyhodnocuje dle toho, zda odpovídají zadaným údajům. Všechny zobrazené varianty povinného ručení jsou tedy šité na míru konkrétnímu řidiči. Vychází z požadavků a zadaných údajů.

Pak už záleží jen na žadateli, zda dá přednost tomu nejlevnějšímu povinnému ručení, či si online sjedná některou z dražších nabídek. Pojištění na auto je povinné a na trhu pojistných produktů jsou možnosti k výběru. Zelená karta bude zaslána e-mailem během několika málo minut.

Tento způsob porovnání a sjednání online podporuje pohodlí žadatele. Může celé povinné ručení vyřídit z domova, bez povinnosti návštěv poboček a zbytečného papírování. Proces je rychlý, přehledný a s velmi kvalitní informativní základnou.

Srovnání nabídek povinného ručení online

V České republice působí celá řada pojišťoven, které nabízejí různé varianty povinného ručení. Ty se od sebe liší výškou pojistných limitů i tím, co povinné ručení obsahuje. V některých případech kryje pouze majetkovou a zdravotní újmu, jindy může zahrnovat také pojištění skel, pojištění GAP apod. Srovnávač pojištění auta poskytne sumarizaci krytí pojistky, jejích podmínek i požadavků.

Vzhledem k množství variant autopojištění není vždy snadné se v dostupných nabídkách dokonale orientovat. Srovnání pojištění auta online je vhodným prvním krokem. Doporučuje se pojištění auta kalkulačka. Online kalkulačka povinného ručení je tu od toho, aby jednotlivé nabídky porovnala a doporučila tu nejvýhodnější na základě zadaných údajů o vozidle a jeho majiteli. Díky tomu lze nalézt nejlevnější pojištění auta.

Nejlevnější povinné ručení auta vyhledá online kalkulačka autopojištění. Pojistku lze v případě zájmu rovnou uzavřít online.
Zobrazit nabídky povinného ručení >

Kalkulačka neboli online srovnávač povinného ručení umí nabídky pojištění aut seřadit dle ceny, díky čemuž je ihned zřejmé, které povinné ručení je nejlevnější. Online sjednání je poté otázkou pár kliknutí.

Nejen cena je rozhodujícím faktorem pojištění auta. Jak bylo zmíněno, každá pojistka je rozdílná a nabízí s sebou různé doplňkové krytí rizik. Čím je pojištění dražší, tím více benefitů přináší. Jedná se o balíček ochrany před škodou a doprovodných služeb k němu.

Pojišťovny a jejich nabídka povinného ručení

Každý z poskytovatelů povinného ručení má svou danou nabídku, kterou postupem času mění a upravuje. Pojišťovny nabízí portfolio balíčků, ze kterých si může klient vybrat. Jsou řazeny od standartních a základních variant, až po ty maximálně obsáhlé a nákladově vyšší.

1

Generali Česká pojišťovna

Generali Česká pojišťovna nabízí povinné ručení ve 4 možnostech. Variantu Start, Standard, Exclusive a Comfort. Krytí povinného ručení je od limitu 35 milionů korun do 150 milionů korun.

2

Kooperativa

Kooperativa přináší 2 produkty povinného ručení. Balíček NamíruNa100Pro. Podporují kombinace jednotlivých pojištění a vytváří balíčky pro uzavření povinného ručení i havarijního pojištění.

3

Allianz

Pojišťovna Allianz poskytuje svým klientům varianty povinného ručení ve formě Standard, Dominant a Premiant. Čím vyšší řada pojištění je uzavřena, tím více ochrany před různými riziky osoba má.

4

Uniqa

Uniqa má ve svém portfoliu produktů hned několik variant povinného ručení, které se mezi sebou odlišují limitem krytí. Při sjednání povinného ručení spolu s pojištěním havarijním získá klient slevu.

Tento výčet poskytovatelů pojištění auta je jen minimální. Online srovnávač poskytne kompletní zobrazení s podrobnějšími informacemi nabídek a cenovým rozmezím.

Jak jednoduše zrušit povinné ručení online?

Jestliže je stávající pojištění nevýhodné, je namístě jeho zrušení a následně i změna pojišťovny. Zrušení povinného ručení online není složité, je však třeba dodržet zákonný postup a také vlastnit datovou schránku pro online podání ukončení pojistné smlouvy. Bez datové schránky není možné povinné ručení zrušit online, majitel vozidla bude muset výpověď zaslat poštou.

Nejčastějším důvodem zrušení povinného ručení je likvidace či prodej vozidla, popřípadě nespokojenost s podmínkami či cenou povinného ručení. Častou změnou a přechodem ke konkurenci je u pojištění auta cena. Vždy je nutné pamatovat na to, že výpověď pojistné smlouvy je třeba doručit ve stanovených lhůtách.

Možnosti zrušení povinného ručení – výpověď:

 • na konci pojistného období – nutné podat nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období
 • do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy – lze podat bez udání důvodu
 • do tří měsíců od pojistné události – nutné podat do 3 měsíců od oznámení pojistné události
 • kvůli zdražení pojistného – nutné podat do 1 měsíce od oznámení změny ceny pojistného
 • z důvodu změny vlastníka vozidla – nutné zaslat kopii smlouvy o prodeji, nebo kopii velkého TP, ve kterém je záznam o změně majitele
 • z důvodu vyřazení vozidla z evidence – nutné zaslat kopii velkého TP se záznamem o vyřazení z evidence
 • dohodou – smlouva bude ukončena v den určený na základě oboustranné dohody

Výpověď lze napsat buď vlastními slovy, nebo si stáhnout vzor výpovědi povinného ručení na webu pojišťovny. Dokument je nutné vytisknout a zaslat na adresu, kterou pojišťovna uvádí na svých stránkách, nebo poslat pomocí datové schránky, čímž se povinné ručení auta zruší online z pohodlí domova.

Každá z pojišťoven poskytuje veřejné dokumenty ke stažení zdarma. Obsahují formuláře s jasnými podmínkami pro ukončení. Vše je online na jejich webových stránkách.

Zrušení povinného rušení rozváže vztah mezi pojistitelem a pojistníkem. To znamená, že smluvní vztah mezi subjektem pojistitele, poskytovatele, a pojistníka, klienta a vlastníka vozidla, je ukončen.

Výpověď obsahuje informace o pojistiteli, pojistníkovi, pojistné smlouvě a důvodu jejího ukončení.

Výpověď povinného ručení musí obsahovat:

 • číslo pojistné smlouvy
 • jméno a adresu pojistníka (popř. obchodní název a sídlo)
 • důvod výpovědi smlouvy*
 • datum a podpis

*Pokud žádný specifický důvod pro výpověď smlouvy není (např. když řidič pouze našel výhodnější nabídku), poběží standardní výpovědní doba ke konci pojistného období. U povinného ručení je délka pojistného období zpravidla 1 rok.

Další odpovědi na otázky k povinnému ručení jsou k dispozici v častých dotazech.

Vzor zrušení povinného ručení

Každý z pojišťoven může požadovat své vlastní dokumenty, které klient při výpovědi může využít. Existuje obecný vzor, který může být považován za kompletní, správný a právoplatný.

Výpověď smlouvy povinného ručení

Pojistitel (pojišťovna):

 • název společnosti
 • ulice a popisné číslo
 • obec, PSČ
 • IČO

Pojistník (pojištěná osoba):

 • Jméno, příjmení
 • Ulice a popisné číslo
 • Obec, PSČ
 • Rodné číslo

Dobrý den, vypovídám pojistnou smlouvu číslo ________ z důvodu _________________________. Prosím o zaslání potvrzení o ukončení mé pojistné smlouvy povinného ručení na adresu a potvrzení výpovědní lhůty ____________________.

S pozdravem

______________________________________

dne ___.____.________

Takto sepsaná výpověď smlouvy povinného ručení je kompletní a validní.

Online kontrola povinného ručení podle SPZ

Podle registrační značky (SPZ) si lze povinné ručení zkontrolovat online. Stačí navštívit web České kanceláře pojistitelů a zadat SPZ a datum, ke kterému má pojištění platit. Odpovědí bude, zda je vozidlo k danému datu pojištěno a u jaké instituce.

Tímto způsobem je možná online kontrola vlastního povinného ručení či například povinného ručení viníka dopravní nehody. Platnost povinného ručení lze zjistit také ze zelené karty.

Ke sjednání povinného ručení online je potřeba jen občanka, technický průkaz a připojení k internetu.
Ke sjednání povinného ručení online je potřeba jen občanka, technický průkaz a připojení k internetu.

Povinné ručení detailně

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jak bylo řečeno, je nutné sjednat pro každé vozidlo, které je provozováno či ponecháno na pozemní komunikaci. Jeho účelem je ochrana zdraví a majetku třetích osob. To znamená, že ručení chrání řidiče v případě, že zaviní nehodu, při níž dojde k majetkové či zdravotní újmě jiných lidí.

Z povinného ručení se hradí náklady vynaložené na úhradu majetkových škod či léčebné výlohy. Limity pojistného plnění se u jednotlivých pojišťoven mohou lišit, nicméně ze zákona je nejnižší limit stanoven na 35 milionů korun.

Většina řidičů povinné ručení vybírá podle ceny. Je ovšem potřeba věnovat pozornost i dalším benefitům, které z uzavřené pojistky plynou. Cena je jen jeden faktor, který dělá pojistku dobrým pojištěním. Služby nebo krytá rizika se nedoporučuje opomíjet.

Důležitou součástí povinného ručení jsou asistenční služby, které mohou být buď základní, nebo rozšířené. Rozdíl je zpravidla v tom, že rozšířená asistence platí i v zahraničí, zatímco asistence základní se vztahuje jen na území České republiky.

Asistenční služby pomohou v situaci, kdy je potřeba:

 • odtah vozidla
 • vyproštění vozidla
 • propůjčení náhradního vozidla
 • úschova nepojízdného vozidla
 • nouzové ubytování
 • zaplacení nákladů na pokračování v cestě
 • výměna pneumatiky

Rozšířené asistenční služby bývají součástí dražších variant povinného ručení, případně si je lze připojistit ke stávající pojistce dodatečně.

Hlavním účelem povinného ručení je krytí škod na zdraví a majetku třetích osob, pojišťovny však nabízejí i různé druhy doplňkového pojištění. Může se jednat například o pojištění skel, pojištění přepravovaných zavazadel apod.

Tato připojištění bývají, stejně jako rozšířené asistenční služby, součástí vyšších variant pojištění odpovědnosti. Nicméně k základnímu povinnému ručení je lze uzavřít také samostatně.

Následující tabulka zobrazuje přehled uzavřených povinných ručení v časovém vývoji čtyř let u vybraných poskytovatelů pojištění. Nejznámější pojišťovny disponují větším počtem pojistníků a utváří tak rozsáhlejší kmen povinného ručení. Rok od roku je uzavíráno více a více povinných ručení. A to jak u známých, tak i u méně známých pojišťoven.

Pojišťovna2018201920202021
Allianz908 634943 280987 3761 058 736
UNIQA
(AXA)
467 749
(358 628)
511 462 
(434 271)
530 505 
(480 895)
540 607
(494 919)
ČSOB660 539685 044716 839733 296
Generali Česká pojišťovna
(Česká pojišťovna)
671 016
(1 284 622)
 2 385 277
(1 307 751)
2 307 611
(1 352 510) 
 2 237 574
(1 414 011)
Hasičská vzájemná pojišťovna55 33660 784 64 001 61 036
Kooperativa1 530 0741 531 186 1 501 986 1 585 213
Slavia pojišťovna 147 471171 617 177 679  187 397
celkem za vybraný výčet pojišťoven6 084 069 7 973 672 8 119 4028 312 789

Pojistka na auto cena

K tomu, aby žadatel vybral to nejvýhodnější povinné ručení, dopomůže pojištění na auto kalkulačka. Cena pojistky na auto se odvíjí od řady faktorů a je závislé na možnostech poskytovatele. Levné pojištění auta dokáže vyhledat online srovnávač, který rovnou prozradí i podmínky k uzavření a plnění.

Účtování pojištění auta je smluveno předem. Sazba pojistky je placena nejčastěji ročně.

Vybrat to správné povinné ručení již není nijak složité. Sjednání trvá jen chvíli a vlastník vozidla tak splní svou zákonnou povinnost ochrany před finančními škodami.

;