Prodej auta: Kupní smlouva, změna vlastníka, zrušení povinného ručení

Správný prodej auta není pouhou formalitou, přináší sebou také řadu nezbytných administrativních úkonů. Zapomenout byste především neměli na tři hlavní věci, kterými jsou kvalitní kupní smlouva, provedení přepisu vlastníka v evidenci vozidel a zrušení zákonného pojištění.

Nastal čas vyměnit staré auto za nové. A jelikož starší auto slouží stále dobře, rozhodnete se pro jeho prodej. Leč s prodejem auta nemáte dosud žádné zkušenosti. Právě proto jsme se pro vás rozhodli připravit užitečný článek jako jakýsi návod, jak prodej auta uskutečnit hladce a bez jakýchkoliv zádrhelů.

Prodej vozidla zahrnuje tři fáze:

  1. Příprava vozidla k prodeji
  2. Inzerce prodávaného vozidla
  3. Realizace prodeje
  4. Změna vlastníka v evidenci vozidel a zrušení pojištění

1.   Příprava vozidla k prodeji

Chcete-li provést úspěšný prodej s nejvyšším možným ziskem, vyplatí se auto k prodeji důkladně připravit. První dojem je nejdůležitější a první, co by vážný zájemce měl vidět, je udržované a čisté auto. Ještě před tím, než auto nafotíte a zadáte inzerát na prodej, jej nechte důkladně umýt a vyčistit interiér.

Vhodné je odvézt auto do odborného autoservisu a nechat jej prohlédnout mechaniky. Před prodejem je dobré znát veškeré jeho závady. Ty můžete nechat odstranit a poté nabídnout auto za vyšší cenu. Nechcete-li mít s autem již žádné starosti a hlavně žádné výdaje, nezapomeňte přizpůsobit prodejní cenu a na veškeré závady upozornit kupujícího.

2.   Jak vozidlo inzerovat

Prodej auta lze v zásadě uskutečnit dvěma způsoby – prodejem vlastními silami a prostřednictvím autobazaru. Prodej auta prostřednictvím autobazaru je vhodný pro ty, kteří jsou příliš zaneprázdnění nebo se prodejem chtějí zabývat minimálně. V tomto případě se vyplatí obejít více autobazarů, zjistit výši účtované provize, odhadní cenu a všechny smluvní podmínky. Rovněž recenze jejich klientů mohou být užitečné. Jejich nabídky si porovnejte a důkladně zvažte, pro který autobazar se nakonec rozhodnete. Počítejte však s tím, že s největší pravděpodobností získáte méně peněz.

Prodej vlastními silami vám zabere více času, o tom není pochyb. Složité to však není. Na internetu existuje velké množství stránek, které se na prodej aut přímo specializují (např. sauto.cz, tipcars.cz, autobazar.cz a další). Soukromé osoby mají inzerci zpravidla zdarma a poplatek zaplatíte pouze tehdy, pokud chcete inzerát zvýraznit či jej umístit na viditelnější místo. U inzerátu nezapomeňte na dobré fotografie, stručný text s podstatnými informacemi o prodávaném autu a samozřejmě telefonní kontakt a e-mail na sebe jako prodávajícího.

3.   Kupní smlouva je důležitá

Prodat auto bez dobře připravené kupní smlouvy je nerozumné. Ideální je nechat si kupní smlouvu připravit přímo od právníka. Pokud však chcete ušetřit, můžete jako základ použít vzor, který najdete na internetu. Pozor však, aby vzor kupní smlouvy odpovídal občanskému zákoníku, který vešel v platnost na počátku roku 2015.

Smlouva by měla obsahovat podrobnou identifikaci obou smluvních stran – prodávajícího i kupujícího. To znamená, že kromě jména a příjmení je třeba uvést trvalou a případně i komunikační adresu, datum narození či rodné číslo a samozřejmě i kontaktní údaje (telefonní číslo a e-mail).

Podrobně by mělo být popsáno i auto jako předmět prodeje, tedy značka a typ auta, registrační značky, VIN kód, barva a důležitý je celkový popis auta včetně všech závad a prodávaného příslušenství (např. povinná výbava, pneumatiky navíc apod.). Ve smlouvě by samozřejmě neměla chybět výše kupní ceny a způsob uhrazení. Důležité je také uvedení data, kdy kupující nabude vlastnického práva (např. při předání či uhrazení kupní ceny). V závěru smlouvy nezapomeňte na správné datum podpisu a vlastnoruční podpisy obou stran, které je vždy lepší nechat úředně ověřit.

4.   Nezapomeňte na přehlášení a zrušení pojištění

Podpisem kupní smlouvy prodej nekončí. Dle nového občanského zákoníku jsou obě strany povinné zajít na evidenci vozidel a společně vozidlo odhlásit a přehlásit na nového vlastníka. Je sice možné, aby například prodávající podepsal kupujícímu plnou moc a nechal celý proces přehlášení na něm. Bezpečnější je však tento krok udělat společně a ohlídat si tak, že vozidlo bylo skutečně řádně odhlášené a přepsané na nového vlastníka. Jakmile je tento krok hotový, může si vlastník koupené auto odvézt.

Vy však nezapomeňte ještě na jeden krok. Ihned vezměte kupní smlouvu, ofoťte ji a pošlete na svou pojišťovnu společně se žádostí o zrušení povinného ručení ke dni kupní smlouvy. Teprve nyní si můžete poblahopřát k úspěšně dokončenému prodeji auta.

TIP: Prodat auto není jen tak. Abyste neudělali žádnou chybu, sledujte ePojistka.cz, kde najdete užitečné rady. Zde si navíc můžete porovnat a uzavřít povinné ručení vašeho nového vozidla a to během pár minut.