Přepis vozidla krok za krokem

Přepis vozidla čeká každého, kdo si chce koupit nebo naopak prodat auto. Naštěstí už není třeba trávit na úřadě půl dne. Jak přepis vozidla funguje? A kde se přepis vozidla provádí?

Přepis vozidla býval časově i administrativně náročný. To už naštěstí neplatí a není třeba se bát, že člověk bude muset kvůli přepisu vozidla jezdit přes půl republiky.

Samotné přihlášení vozidla není složitým úkonem a každý ho zvládne bez větších obtíží. Tento článek přináší jednoduchý návod, jak postupovat při přepisu auta. 

Odhlášení vozidla – je třeba?

Do roku 2015 bylo při převodu vozidla nutné nejprve provést odhlášení vozidla prodávajícím a až následně ho mohl kupující přihlásit. Dobrou zprávou je, že tento zbytečný úkon již odpadnul a celý proces přepisu vozidla se zjednodušil. Odhlášení vozidla už tedy není nutné provádět.

Odhlášení a přihlášení vozidla se dnes provádí jako jeden úkon. Přepis vozidla lze tedy vyřídit při jedné návštěvě úřadu, kde jsou buď přítomni prodávající i kupující, nebo jen jeden z nich s ověřenou plnou mocí od druhého.

Odhlášení vozidla už dnes není třeba provádět.

Přepis vozidla – kde se provádí?

Dnes již není nutné pro přepis vozidla navštívit konkrétní úřad. I v tomto se proces přepisu vozidla zjednodušil. Prodávající a kupující můžou navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, kde na odboru dopravy provedou přepis vozidla. Správně řečeno požádají o změnu vlastníka v registru motorových vozidel. 

Lhůta pro přepis vozidla

Lhůtu pro přepis vozidla je potřeba si pohlídat. Za její nedodržení totiž hrozí pokuta. Kupující je povinen provést změnu vlastníka v registru do 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu, tzn. 10 dní od podpisu kupní smlouvy.

Ovšem pokud kupující tuto povinnost nesplní, pokuta až do 50 000 korun hrozí prodávajícímu. Doporučuje se tedy, aby prodávající nedával kupujícímu plnou moc k přepisu vozidla nespoléhal na něj, že přepis skutečně zařídí.

Vždy je lepší, aby se prodávající i kupující na úřad dostavili společně. Nebo aby dal plnou moc kupující prodávajícímu, ne naopak. Pokud jedna ze stran uděluje plnou moc, je třeba pamatovat na to, že podpisy musí být vždy úředně ověřeny.

Co je třeba k přepisu vozidla?

Na obecní úřad musí jedna ze stran přinést následující dokumenty:

  • kupní smlouvu
  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • ověřenou plnou moc (je-li třeba)
  • občanský průkaz
  • protokol o evidenční kontrole
  • potvrzení o sjednaném povinném ručení (zelenou kartu)
  • žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla

Co se týká protokolu o evidenční kontrole, tento nesmí být starší než 30 dní. Evidenční kontrola se provede na stanici technické kontroly a na tuto kontrolu se může dostavit jak prodávající, tak kupující nebo kdokoliv jiný. Podstatné je vozidlo, nikoliv ten, kdo s ním přijede.

Vzor žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla lze stáhnout na internetu a všechno si tak v klidu připravit doma. Tato žádost je samozřejmě k dispozici i na samotném úřadě. Avšak pokud si žadatel stáhne vzor žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla předem, celý proces značně urychlí.

Kolik stojí přepis vozidla?

Samotný přepis vozidla stojí 800 Kč. K tomu je třeba připočítat evidenční kontrolu za 400 Kč a příp. ověření podpisů na plné moci.

Kdo si kupuje starší ojetý vůz, musí počítat s platbou ekologické daně, pokud auto patří do skupiny EURO 0,1,2. Výše ekologické daně je stanovena dle emisní normy kupovaného auta. V případě EURO 0 (tedy auto nesplňuje žádnou normu) činí poplatek 10 000 Kč, u EURO 1 je to 5 000 Kč a EURO 2 jsou to 3 000 Kč.

Za auto, které splňuje emisní normu EURO 3, EURO 4 a EURO 5, se neplatí žádný ekologický poplatek.

Další užitečné tipy a rady ohledně koupě a prodeje vozidel nebo třeba pojištění aut lze najít na portále Vpojisteni.cz.