Havarijní pojištění – dnes už téměř pro každého

Zatímco dříve bylo havarijní pojištění vhodné hlavně pro majitele nových vozů, dnes už to příliš neplatí. Samozřejmě, pokud vlastníte starý vůz před koncem životnosti, havarijní pojistka pro vás asi smysl nemá. Běžné pár let staré auto si však havarijní pojištění zaslouží. Jaké jsou výhody a ceny havarijních pojistek?

Havarijní pojištění pokrývá rizika škod na automobilu způsobené nehodou, živly, vandalismem, případně dalšími faktory. Vždy ale záleží na podmínkách té které pojistky. Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné. Zásadní je při sjednání havarijní pojistky především aktuální cena vašeho vozu a rizika, která pojišťujete.

Kdy se vám havarijní pojištění nejvíce vyplatí?

V úvahách, zda se vám havarijní pojistka vyplatí, je nutné zhodnotit, jakou má váš vůz aktuální cenu. Majitelé nových aut to řešit nemusí. Havarijní pojištění nového vozu se vyplatí, ale měli byste je uzavřít, co nejdříve po koupi vozidla. Pokud máte starší vůz, vždy kalkulujte s jeho aktuální cenou a náklady na roční pojištění. Obecně lze říci, že běžný několik let starý vůz není problém za slušnou cenu pojistit. Naopak v případě starých nebo velmi levných aut se havarijní pojistka nejspíš nevyplatí. Při volbě havarijního pojištění berte v úvahu zejména:

  • Jaká je aktuální cena vašeho vozu
  • Kolik by stála oprava rozbitého automobilu
  • Jaký dopad by pro vás měla nemožnost auto dočasně používat
  • Jak bezpečná je lokalita, v níž auto parkujete (možný vandalismus)

Na základě uvedených skutečností si pak rozmyslete, v jakém rozsahu si havarijní pojistku sjednáte. Pojišťovny totiž nabízí širokou škálu produktů a kombinací různých pojistných krytí rizik a rozsahů plnění. U havarijního pojištění bývá často nastavena také takzvaná spoluúčast, kdy část škod vždy hradí sám pojistník. Například při spoluúčasti 10 % a škodě 50 000 Kč, hradí majitel vozu 5000 Kč a pojišťovna vám v rámci plnění zaplatí 45 000 Kč.

Kolik stojí havarijní pojištění?

Ceny havarijního pojištění se odvíjí od hodnoty vozu, výše plnění a počtu rizik, která má pojistka krýt. Pojišťovny v poslední době vycházejí vstříc majitelům starších vozů, pro které připravují speciální produkty. Například u pojišťovny Slavia lze sjednat havarijní pojistku i pro vozy do stáří 13 let. Některé další pojišťovny stáří vozidla vůbec nezajímá a přihlížejí jen k jeho hodnotě. Ceny havarijního pojištění pro běžné vozy staré cca 4-5 let se pohybuje okolo 4000 Kč ročně.

Pojišťovny však nabízejí různé slevy a bonusy například za bezeškodný průběh nebo sjednání pojištění online. Drobnou slevu je také možné získat za akceptaci pojišťovnou doporučené opravny, nebo pokud si havarijní pojištění sjednáte v balíčku s povinným ručením.