Povinné ručení zdražuje, havarijní pojištění zlevňuje

Od počátku roku 2013 průměrná cena povinného ručení zdražuje na rozdíl od havarijního pojištění, jehož cena se naopak snižuje. Příčinou vyšších cen u povinného ručení je nový občanský zákoník a vyplácené vyšší odškodné, za nižší cenou u havarijního pojištění stojí silná konkurence.

Příznivé období nízkých cen u povinného ručení pro motoristy v letech 2007 až 2013 skončilo uvedením nového občanského zákoníku v platnost . Nyní se průměrná cena pohybuje zhruba na částce 2 775 korun, což je o 30 korun více než v loňském roce a 80 korun více než v roce předloňském. Tato čísla zveřejnil Jakub Hradec, výkonný ředitel z České kanceláře pojistitelů (ČKP). Další zdražení o desítky procent se předpokládá i v roce 2016.

„Meziroční nárůst nákladů na pojistná plnění sice není tak dramatický jako v roce 2014, kdy nabyl účinnosti nový občanský zákoník, nicméně se ukazuje, že dopady tohoto zákona ještě stále nejsou konečné. Pojišťovny tak zřejmě budou i v následujících letech vyplácet na odškodném poškozeným více peněz,“ uvedl také Jakub Hradec.

Za levným povinným ručením stál především konkurenční boj, který způsobil výrazný pokles cen až o třetinu. Nový občanský zákoník však přinesl nová pravidla ve vyplácení odškodného poškozeným osobám při dopravních nehodách a pojišťovnám byly rovněž zavedeny nové poplatky. Zvýšené náklady se logicky odrazily v rostoucích cenách.

Průměrné bolestné se zvýšilo o 282 procent

Největší změny proběhly ve vyplácení odškodného a bolestného za škody na zdraví a životě způsobené při dopravních kolizích a nehodách. Do konce roku 2013 bylo bolestné vypláceno na základě tabulek. Tyto tabulky však byly zrušeny a dle aktuálního občanského zákoníku lze získat až několikanásobně vyšší bolestné.

Tato skutečnost se odrazila na výši průměrné škody za takzvanou nemajetkovou újmu. Zatímco v roce 2014 činilo průměrné bolestné 39 tisíc korun, v roce 2015 je to již 110 tisíc korun, což je 282 procent více. V případě ztížení společenského uplatnění (trvalé následky) průměrné odškodné narostlo dokonce o 200 procent více a to na 506 tisíc korun. Ještě vyšší částky lze očekávat v případech jednorázového odškodného vypláceného pozůstalým.

Zákonný limit nemusí být dostatečný

V souvislosti s vyššími částkami vyplacenými ve formě odškodného a bolestného pojišťovny varují před tím, že aktuálně zákonem nastavená minimální hranice pojistného plnění ve výši 35 milionů korun nemusí být dostatečně vysoká. Řidiči by si měli v ideálním případě tyto pojistné limity navýšit. Dnes pojišťovny nabízí varianty s limity ve výši až 250 milionů korun.

Zdá se vám 35 milionů korun příliš? Nemusí tomu tak být. Stačí se podívat na škodu, která vznikla v souvislosti s tragickou nehodou ve Studénce, a hned vám musí být jasné, že ani tři desítky milionů v tomto případě nebudou stačit. A částku, která limit přesáhne, je povinen uhradit viník nehody ze své kapsy. Rozdíl mezi povinným ručením s nižším a vyšším limitem přitom činí jen pár set korun ročně. A řidiči, kteří nehody nezpůsobují, ještě získají další bonusy.

Havarijní pojištění zlevňuje

V roce 2007 se průměrná cena havarijního pojištění pohybovala kolem 13 tisíc korun. V roce 2013 to bylo již “jen” 9 137 korun a loni 8 895 korun. Za nižšími cenami stojí klesající ceny nových vozidel a také silná konkurence. Havarijní pojištění navíc není přikázané zákonem, jako je tomu u povinného ručení. Získat tak zákazníka, který je ochoten platit tisíce korun ročně za pojištění, které nemusí vůbec využít, není nikdy jednoduché.  

Zda budou ceny havarijního pojištění klesat i nadále, není zcela jednoznačné. Podle slov výkonného ředitele České asociace pojišťoven (ČAP) Jana Matušky je nutné počítat i s možným zdražováním. Ačkoliv nové vozy oproti předešlým letům zlevňují, rostou ceny náhradních dílů a servisních prací.

V případě havarijního pojištění je nejvíce škod (84 procent) způsobeno při havárii a 45 procent škod souvisí s parkováním. “Havarijní pojištění sice není povinným pojištěním, nicméně riziko škody na vozidle je opravdu velké. Průměrná škoda hrazená z havarijního pojištění dosahuje zhruba 25 tisíc korun, přitom průměrné roční pojistné se pohybuje pod 9 000 korun, u starších  vozidel fyzických osob dokonce pod hranicí 5 000 korun. Průměrná škoda na vozidle v případě odcizení či vandalizmu přesahuje částku 50 tisíc korun. U totálních škod na autech, které za sebou zanechá například povodeň, se škoda často přehoupne i přes několik set tisíc korun. Silné krupobití v Praze v roce 2010 za sebou nechalo během pár hodin škodu na vozidlech za cca 1,3 miliard korun. Přesto je proti těmto rizikům havarijně pojištěna pouze čtvrtina vozidel,“ říka Jan Matoušek.

TIP: Nevíte, které havarijní pojištění je v současné době nejkvalitnější? Na stránkách ePojistka.cz si aktuální nabídky porovnáte za pár minut a nejlepší pojištění si ihned sjednáte online.