Historie povinného ručení

Komu poprvé zákon uložil povinnost uzavřít povinné ručení? Na jaká vozidla se to vztahovalo? Čtěte dále, pokud chcete vědět více.

Zajímá Vás, jaká je vůbec historie povinného ručení? Od kdy je vůbec povinnost sjednávat a platit povinné ručení? My jsme pro Vás tyto informace sepsali.

Kdy zákon uložil povinnost platit povinné ručení?

Poprvé uložil zákon povinnost sjednat pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou provozem vozidla v roce 1925 a to jen některým majitelům motorového vozidla. Nejprve se tato povinnost týkala pilotů letadel. Časem si ale i majitelé jiných motorových vozidel začali dobrovolně uzavírat povinné ručení, ne však ze zákona. Zásada dobrovolnosti platila do konce roku 1932, kdy vstoupil v platnost zákon o dopravě motorových vozidel. Na základě tohoto zákona se přeprava osob či nákladu považovala za koncesovanou živnost. Koncesionář měl povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti vozidla. Takto se na našem území zavedlo povinné ručení.

Později se však povinné ručení rozšířilo i na další provozovatelé motorových vozidel. V roce 1950 se obsah povinného ručení rozšířil a z povinného ručení vzniklo pojištění zákonné.

Do konce roku 1999 jste si povinné ručení mohli sjednat pouze u České pojišťovny. Jiná možnost nebyla. Od roku 2000 byly do možnosti uzavření povinného ručení zahrnuty i jiné pojišťovny a tím vznikl konkurenční boj o klienty na trhu. Pojišťovny nabízely čím dál více služeb (např. asistenční služby) a vedlejší produkty. A od roku 2003 se jednotlivé pojišťovny začaly podrobněji zajímat o možnosti různých slev a výhod. Boj o klienty trvá dodnes. Některé pojišťovny stále své možnosti rozvíjí.

Náš tip: “Obraťte se na nás. Najdeme pro Vás nejvhodnější řešení povinného ručení.“

Nejlevnější povinné ručení

Na našich stránkách nejen porovnáte povinné ručení u jednotlivých pojišťoven, zároveň máte možnost si ho uzavřít z pohodlí domova. Uděláme maximum pro to, abyste na povinném ručení ušetřili. Ušetřit můžete i na dalších položkách ve svém rozpočtu, a to například na energiích. Neplaťte více, než musíte!