Bonus a malus – cukr a bič pojišťoven

Bonusy a malusy, které ovlivňují výši pojištění automobilů, jsou pro mnoho řidičů stále španělskou vesnicí. Podle průzkumu agentury Ipsos, zadaného pojišťovnou Wüstenrot, nemá o jejich významu ponětí až pětina řidičů, přičemž pouze jeden ze sedmi vůbec ví, jakým způsobem fungují. Přitom díky tomuto systému mohou řidiči ušetřit.

„Díky systému bonusů se řidičům může povinné ručení snížit více než o polovinu,” říká Petr Hájek ze společnosti Wüstenrot.

Za zodpovědnou jízdu sleva až 70 %

Pojišťovny odměňují řidiče, kteří jezdí bez nehod. A i v případě nehody po několikaleté bezproblémové jízdě jsou některé z nich ochotné přivřít oči.

„V případě takto dlouholetého bezeškodního klienta ho při prvním případu nepřestupňujeme do malusu. Zohledňujeme tak situaci, že jejich škoda je naprosto ojedinělá a sankce v podobě malusu by byla v jejich případě méně spravedlivá,” upřesňuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Bonus slevy na pojištění ve výši většinou 5 % je možné získat za každých 12 měsíců bez nehody a celková výše slevy se může vyšplhat až na 70 %. Výše se mění dle jednotlivé pojišťovny, nicméně standardně se pohybuje od 50 do 60 %.

„Bourači“ si připlatí

Na druhou stranu řidiči, kteří zaviní více nehod, jsou pojišťovnami trestáni pomocí malusů, tedy přirážkami. Zatímco některé pojišťovny první nehodu respektují a řidiči nezvýší pojistné, jiné přichází s okamžitým trestem. Za každou nehodu odečítají pojišťovny příslušný počet měsíců bez nehod, a po vyčerpání všech zvyšují pojistné – často i na dvojnásobek. Nejrizikovější jsou mladí řidiči.

„Na tento segment klientů se vůbec nezaměřujeme. Obecně lze říci, že sazby jsou vysoké právě kvůli rizikovosti této skupiny. Mladý řidič v silném voze z velkého města, který nemá vyježděný žádný bonus, navíc s jednou nehodou, nemůže tedy získat na pojistném žádnou slevu,“ uvádí k problematice Karel Žyla, mluvčí pojišťovny Axa

Veškeré výpočty a modelové příklady jsou orientační. Pojišťovny při výpočtu pojistného u povinného ručení zohledňují další kritéria, jakými jsou konkrétní vůz, obsah a výkon jeho motoru či adresa a věk řidiče.