Co hrozí řidičům pokud nemají uzavřené povinné ručení?

Každé vozidlo, které se pohybuje na veřejné komunikaci, nebo kterému byla přidělena registrační známka nebo technický průkaz, musí mít sjednané povinné ručení.

Porovnejte povinné ručení a ušetřete na pojištění.

Přestupek a pokuta za nepojištěné vozidlo

Kdo při silniční kontrole nepředloží doklad o zaplacení povinného ručení, dopouští se přestupku s pokutou od 1 500 do 3 000 Kč.

Policie případ předá správnímu orgánu jako přestupek provozování nepojištěného vozidla, za nějž hrozí pokuta od 5 000 do 40 000 Kč.

Pojištění vozidla ve lhůtě

Po skončení pojištění musí majitel vozu auto znovu nechat pojistit, a to do 14 dnů. Nebo může odevzdat registrační značky a osvědčení na registr vozidel. Tím se zbaví povinnosti pojistit vozidlo.

Pokud se do 14 dnů nepojistí, ale nic neodevzdá, dopouští se opět přestupku s pokutou od 2 500 do 20 000 Kč. Pokud s nepojištěným vozidlem vyjede na silnici, hrozí mu pokuta vyšší, až 40 000 Kč.

Havárie bez pojištění

Pokud řidič s nepojištěným vozidlem havaruje, musí vše splácet ze svého. O poškozeného se sice postará Česká kancelář pojistitelů, ale ta si pak svoje pohledávky vymáhá u řidiče s nepojištěným vozidlem, což může v případě neschopnosti splácet vést až k exekuci.

Kdo si zaplatí povinné ručení, a k tomu přidá havarijní pojištění, může klidně spát a bezpečně jezdit.