Povinné ručení pro elektromobily

Elektromobily jsou stále populárnější a stávají se čím dál tím oblíbenější volbou pro řidiče, kteří hledají úspornou, ekologicky šetrnou a ekonomicky dostupnou dopravu. Jaké podmínky musí splňovat ohledně pojištění?

V posledních letech čelily elektromobily řadě výzev, kterým čelí při srovnání s vozidly poháněnými fosilními palivy. Tyto výzvy však mohou být postupně vyřešeny s pomocí vládních schémat a investic do infrastruktury.

Elektromobil

Mezi “běžnými” vozidly tradičně poháněnými benzínem či naftou lze stále častěji spatřit i elektromobily. Pořízení elektromobilu je sice dražší, ale jejich provoz je levný a především velice tichý a ekologický, jelikož nevypouští žádné škodlivé zplodiny do ovzduší.

Jak je to ale s povinným ručením? Elektromobily jsou stejně jako ostatní vozidla používána k přepravě a pohybují se tedy po veřejných komunikacích. Musí mít tedy uzavřené povinné ručení.

V čem se povinné ručení pro elektromobily liší?

O tom, že elektromobily musí být pojištěné, není pochyb. Jak a podle čeho se však počítá výše pojistného? U klasických automobilů je rozhodujícím kritériem objem a výkon motoru.

Pojišťovny si zpočátku nevěděly rady, protože tato kritéria u elektromobilu jednoduše neexistují. Nakonec zvolily nejjednodušší možnou cestu. Povinné ručení elektromobilů spadá do nejnižší možné sazby povinného ručení, která zahrnuje vozidla s objemem nižším než 1 000 ccm.

Je elektromobil lepší než klasické vozidlo?

Ve prospěch elektromobilů hovoří hned několik důvodů. Především se jedná o provozní náklady, které jsou výrazně nižší. Ceny elektřiny nestoupají tolik jako v případě klasických pohonných hmot.

Nemusíte hned jezdit na čerpací stanici, protože si jej můžete nabít snadno doma, v práci a případně na čerpacích stanicích vybavených “nabíječkou”. Provoz je ekologický a téměř nehlučný. Navíc je elektromobil funkčně jednodušší, má minimum součástek, takže můžete zapomenout na časté návštěvy autoservisu.