Povinné ručení pro autoškolu

Zákon č. 168/1999 Sb. říká, že každé provozované vozidlo, jemuž byly přiděleny registrační značky a velký technický průkaz, musí být pojištěno. Toto pojištění se nazývá pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. My jej však známe spíše pod kratším označením – povinné ručení.

Toto pojištění má jednoduchý cíl. Všichni, kterým byla provozem motorového vozidla způsobena škoda na majetku, zdraví či životě, musí být odškodněni co nejrychleji a v odpovídající výši. Proto musí být každé vozidlo pojištěno. Škodu v případě pojistné události uhradí pojišťovna viníka a vše je tak vyřízené skutečně rychle.

Častými viníky nehody jsou autoškoly, taxíky a půjčovny vozidel

Ceny povinného ručení se velmi liší, a to nejen mezi běžnými uživateli. Více si za povinné ručení připlatí například provozovatelé autoškol, taxislužeb a půjčoven. Jejich vozidla jsou totiž velmi častými viníky dopravních nehod.

Například majitelé autoškol za povinné ručení pro autoškolu zaplatí až 20x více. To samé se týká i taxikářů. Důvody jsou zcela jasné. Jedná se o riziková vozidla, a proto jim pojišťovny nabízí povinné ručení o dost dráže. Provozovatelům se tedy vyplatí porovnat si více nabídek, díky čemuž si spíše najdou pojišťovnu, která jím nabídne běžné povinné ručení za “normálnější” ceny.