Povinné ručení pro autoškolu

Zákon č. 168/1999 Sb. říká, že každé provozované vozidlo, jemuž byly přiděleny registrační značky a velký technický průkaz, musí být pojištěno. Toto pojištění se nazývá pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Může autoškola získat výhodnější pojištění?

Toto pojištění má jednoduchý cíl. Všichni, kterým byla provozem motorového vozidla způsobena škoda na majetku, zdraví či životě, musí být odškodněni co nejrychleji a v odpovídající výši. Proto musí být každé vozidlo pojištěno. Škodu v případě pojistné události uhradí pojišťovna viníka a vše je tak vyřízené skutečně rychle.

Častými viníky nehody jsou autoškoly, taxíky a půjčovny vozidel

Ceny povinného ručení se velmi liší, a to nejen mezi běžnými uživateli. Více si za povinné ručení připlatí například provozovatelé autoškol, taxislužeb a půjčoven. Jejich vozidla jsou totiž velmi častými viníky dopravních nehod.

Například majitelé autoškol za povinné ručení pro autoškolu zaplatí až 20x více. To samé se týká i taxikářů. Důvody jsou zcela jasné. Jedná se o riziková vozidla, a proto jim pojišťovny nabízí povinné ručení o dost dráže. Provozovatelům se tedy vyplatí porovnat si více nabídek, díky čemuž si spíše najdou pojišťovnu, která jím nabídne běžné povinné ručení za “normálnější” ceny.

Autoškola je pro mnohé z nás velmi důležitá. Pro ty, kteří nejsou starší 18 let, je to jediná cesta, jak získat řidičský průkaz. Bez něj není možné jezdit autem.

Někteří lidé se bojí jet autem a proto se učí v autoškole. Autoškola zahrnuje výuku řízení, učení se o pravidlech silničního provozu a také o technologiích bezpečnosti. Kromě toho se lidé v autoškole naučí kontrolu auta a jak předcházet nehodám. Ve většině autoškol se lidé učí v běžných autech, ale některé využívají elektrovozy.