Povinné ručení a limity krytí

Povinné ručení je jedno z nejvíce užívaných pojištění. Není divu vzhledem k tomu, že se jedná o pojištění zákonné. Povinnost uzavřít si toto odpovědnostní pojištění ukládá zákon všem vlastníkům vozidel. Ti si mohou povinné ručení vybrat dle svého uvážení.

Povinné ručení musí splňovat zákonem daná kritéria. Vše další, co je v rámci konkrétního povinného ručení nabízeno (např. doplňková pojištění, rozšířené asistenční služby), je závislé na rozhodnutí pojišťovny. Jedním z hlavních kritérií, které by pro vlastníka měly být zásadní, jsou limity krytí čili limity pojistného plnění. Zákon v tomto případě stanovuje minimální limity ve výši 35 milionů korun na újmy na zdraví a životě a 35 milionů korun na majetku.

Nižší limity pojistného plnění si vlastníci vozidel volí z jednoho prostého důvodu. Čím nižší si zvolí limit, tím méně zaplatí na pojistném. Vzhledem k rostoucím cenám pojištění se nelze divit. Mnohé nehody však dokazují, že způsobit škodu vyšší, než činí zákonný limit, rozhodně není nemožné.

„Řidiči by měli zohlednit především výši limitu plnění. Lidský život byl Nejvyšším soudem oceněn na deset miliónů korun. V některých případech proto zákonný minimální limit 35 miliónů na újmy na zdraví a na majetku nemusí stačit,“ varuje české motoristy před chybnou volbou Martina Kafková, specialistka finančně poradenské společnosti DataLife.

Odborníci doporučují limit 50 milionů korun a výše

Není pochyb o tom, že většina řidičů má povinné ručení sjednané pouze proto, že jim to nařizuje zákon. Povinné ručení si vybírají pouze podle ceny. Přitom cenový rozdíl mezi nižším a vyšším limitem pojistného plnění není až tak výrazný. „Pro průměrného řidiče doporučuji proto limit alespoň 50 miliónů korun,“ doporučuje Martina Kafková.

Příklad: Výše pojistného u nové Škody Fabia se v případě pojistného limitu ve výši 50 milionu korun na újmy na zdraví, životě a majetku zvýší cca o 2 až 17 procent. Pojišťovny s vyššími limity navíc nabízí řadu výhod zdarma (např. rozšířené asistenční služby, pojištění střetu se zvěří, pojištění živelné události apod.).

Pro vyšší limity hovoří i občanský zákoník

V lednu 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který radikálně změnil pravidla ve vyplácení odškodného. Ta jsou více výhodná pro poškozené, méně už pro viníky nehod. Poškození a jejich příbuzní mají nárok na vyplacení výrazně vyššího odškodného, než v dobách, kdy platil tzv. tabulkový systém.

Stačí způsobit nehodu s trvalými následky a i 35 milionů korun se bude zdát žalostně málo. Z povinného ručení se totiž hradí nejen náklady na léčbu, ale také bolestné, ušlý zisk, výpomoc s náklady na léčbu či ztížení společenského uplatnění. „Při velmi vážné nehodě může řidič způsobit jinému člověku zranění s doživotními následky. Pokud se jedná o mladého člověka, pojišťovny mu hradí peníze několik desetiletí. A to, co je nad limit, pak musí řidič doplatit ze své kapsy,“ varuje Martina Kafková.

„S novým občanským zákoníkem a se současnou praxí zvyšování odškodného za ublížení na zdraví, resp. smrt začíná být základní povinný limit 35/35 miliónů korun těsný. Osobně se domnívám, že by základní povinný limit měl být navýšen na minimálně 50/50 miliónů korun,“ zastává podobný názor Štěpán Zmátlo, makléř společnosti Insia.

Co se týče maximální výše limitů krytí, ty zákon nijak neomezuje. Neobvyklé proto nejsou ani vysoké limity nad 200 milionů korun. Tyto limity využívají zejména profesionální řidiči či řidiči, kteří za volant usedají každý den. Bohužel nehod se škodami na hranici 100 milionů korun přibývá. „Již v předchozích letech jsme zaregistrovali několik škod, které naši klienti způsobili v zahraničí, a pojistné plnění škod na zdraví se pohybovalo na hranici 100 miliónů Kč. Podobné případy se nyní budou vyskytovat i v ČR,“ říká Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

TIP: Kvalitní povinné ručení s různými limity krytí si můžete on-line porovnat na stránkách ePojistka.cz. Zdarma k uzavřenému pojištění můžete získat právní pomoc.