Povinné ručení s vyšším krytím škod je dražší – kdy se vyplatí

Pojišťovny většinou k povinnému ručení nabízí různá doplňková připojištění. Za ně samozřejmě zaplatíte něco navíc, jejich sjednání ale bývá docela užitečné. Velmi často například dochází ke škodám na autě při střetu se zvěří. Běžné povinné ručení tyto škody nekryje, zatímco volitelné připojištění ano. Kolik za různá připojištění k povinnému ručení zaplatíte?

Na porovnávacím portálu ePojisteni.cz jsme si zkusili namodelovat typický příklad českého motoristy. Majitel zánovního vozu Škoda Fabia se slabším motorem, který jezdí bez nehod a bydlí ve větším městě, za základní povinné ručení zaplatí zhruba 2 775 Kč. Za to získá pojistné krytí škod v zákonem stanoveném minimu 35 milionů Kč. Připojištění čelního skla pak tuto základní pojistku poměrně hodně podraží – o necelých 900 Kč.

Jiná situace nastane, pokud stejný majitel běžného slabšího vozu zvolí některou z dražších pojistek. Například vyšší pojistné krytí škod až do 70 milionů Kč je možné získat za 3200 Kč, což je oproti nejlevnějšímu povinnému ručení pouze o 15 % dražší varianta. Vyšší krytí škod se může hodit například při cestování do zahraničí.

Mírně dražší pojistka nabízí také mnohem více různých připojištění. Jedná se hlavně o zmíněné pojištění škod způsobených střetem se zvěří, za které je nutné připlatit zhruba 500 Kč. Hodit se může také kvalitnější asistenční služba za dalších cca 400 Kč. Ta zahrnuje například příjezd asistenčního vozidla, odtah, možnost zapůjčení náhradního vozu a mnoho dalších při nehodě užitečných služeb.

Kvalitnější povinné ručení se vyplatí

Z našeho orientačního průzkumu je patrné, že základní povinné ručení, které kryje případné škody v zákonem stanoveném minimu 35 milionů Kč je sice nejlevnější. Připojištění čelních skel je ale pak poměrně drahé a pojistku o 900 Kč prodražuje.

Naopak kvalitnější pojištění není tak nákladné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Majitel slabšího vozu, který jezdí bez nehod, za vyšší pojistné krytí zaplatí pouze o cca 15 % více. S lepším pojistným produktem však získá možnost různých připojištění přesně podle svých preferencí. Z našeho pohledu se tedy vyplatí investovat do mírně dražší pojistky a podle svého uvážení si sjednat některé z nabízených připojištění.