Prasklé přední sklo: Opravit nebo vyměnit?

Každý den to potká nejméně jednoho řidiče. Od jedoucího auta před ním odlétne kamínek, nešikovně strefí přední sklo a na něm se ihned objeví malá prasklina. Je jasné, že tímto nekončí a prasklina se bude dál zvětšovat. Je nutné ihned poškozené sklo vyměnit nebo se vyplatí oprava?

Podle evropské legislativy se nesmí prasklina nacházet ve výhledu řidiče, který tvoří obdélník  třiceticentimetrového pásu před volantem (tj. 30 cm od dolní části skla, 30 cm od horní části skla, 15 cm od levého bočního sloupku a 15 cm od středu skla). Průměr praskliny ve tvaru hvězdice přitom nesmí být větší než 25 mm a u téhle praskliny činí maximální tolerovaná délka 15 mm.

Většina řidičů řeší prasklé sklo okamžitou výměnou. Pokud jsou pojištění, zaplatí za výměnu nejvýše spoluúčast. Zbytek uhradí pojišťovna jako pojistné plnění. Pokud však přední sklo pojištěné nemají, výměna skla je dle značky, typu a stáří auta může vyjít až na několik tisíc korun.

Oprava prasklého okna v servise i svépomocí

Pokud nedojde k prasknutí celého skla, u kterého nelze poškození řešit jiným způsobem než výměnou, vyplatí se uvažovat o opravě. Ta vás totiž může vyjít pouze na pár set korun. Opravu skel je možné provést svépomocí. Pokud však nechcete riskovat vlastní neodbornou práci, vyhledejte raději servis, kde vám přední sklo opraví během jedné hodiny.

V prvním případě budete potřebovat tzv. stmelovací sadu. Profesionální servisy a likvidátoři pojišťoven používají sady v hodnotě několika desítek tisíc. Vám bude stačit levnější sada, kterou lze pořídit za pár set korun. Chcete-li dosáhnout opravdu kvalitního výsledku a vyhnout se drahé výměně okna, neberte to nejlevnější na trhu, ale zvolte raději kvalitnější a dobře hodnocený produkt.

Při opravě předního skla postupujte přesně dle návodu, který bývá velice podrobný. Sada by měla obsahovat uchycovací rameno, aplikátor s pístem, žiletku, scelovací pryskyřici, krycí fólie a návod ideálně v českém jazyce. Po celou dobu opravy musí být čelní sklo na přímém slunečním světle. Poškozené místo důkladně očistěte suchým ubrouskem a odstraňte přebytečné zbytky skla pomocí žiletky či jiného ostrého předmětu. Nelekejte se, až ve skle vytvoříte důlek.

Uchycovací rameno s otvorem umístěte nad poškozené místo a nasaďte aplikátor s pístem tak, aby gumička pevně přilnula k vytvořenému otvoru. Malou dávku scelovací pryskyřice kápněte dovnitř a píst zašroubujte. Tímto způsobem by měla být pryskyřice vtlačena do poškozeného místa. Nechte působit cca 5 minut. Poté píst vyšroubujte. Vzniklý podtlak vysaje vzduch z prasklin.

Posledním krokem je přelepení průhlednou fólií, která by měla na místo dokonale přilnout bez vzduchových bublin. Nechte na slunci ještě pár minut schnout, aby došlo k důkladnému vytvrzení lepící složky. S takto opraveným sklem by neměl být problém absolvovat i technickou prohlídku. Opravu je však nutné provést velice rychle, než začnou vznikat další praskliny od místa vzniku.

Pojišťovny nerady platí, nenechte se odradit

Pojištění je velice užitečná věc, to je pravda. Bohužel se také ví, že pojišťovny nerady vyplácí pojistné plnění. Daleko raději hledají důvody, proč pojistné plnění nevyplatit vůbec. To platí i v případě, kdy vám kamínek od vozidla jedoucího před vámi rozbije přední sklo. Viníka zastavíte, opíšete si údaje z jeho zelené karty, zdokumentujete škodu na skle a společně nahlásíte pojistnou událost. Pojišťovna viníka by měla škodu uhradit z jeho povinného ručení. Bohužel to není tak snadné.

„Pojišťovny prostě zkoušejí, co si člověk nechá líbit. Důležité je vydržet. Pojišťovny někdy říkají, že se okno, tak jak je uvedeno, nemohlo rozbít. Kameny ale nelétají samy z nebe,“ říká nejmenovaný mechanik. Pojišťovna požaduje důkaz o tom, že čelní sklo bylo jednoznačně poškozené kamenem odraženým od vozidla pojištěného. Pokud bude mít pojišťovna výhrady, nemusí pomoci ani písemný souhlas pojištěného řidiče.

Mnohem lepší je mít sjednané vlastní pojištění předního skla, ať už jako připojištění k povinnému ručení či v rámci havarijního pojištění. Pojišťovna vám v takovém případě škodu uhradí bez reptání. Zaplatit však bude muset spoluúčast, pokud ji máte v případě pojištění předního skla sjednanou.

TIP: Pojištění předního skla lze sjednat k povinnému ručení a stojí pouze pár set korun ročně. V případě prasklého skla vám však ušetří tisíce korun. Nemluvě o tom, že sklo může prasknout i vícekrát do roka. Výhodné pojištění nabízíme na ePojistka.cz.