Blíží se další zdražení povinného ručení

Tentokrát zaplatíme více na povinném ručení díky novému odvodu hasičům. Alespoň tak to vidí většina pojišťoven. Trh s povinným ručením totiž v posledních letech ztrácí na ziskovosti a marže se pohybují na velmi nízkých hodnotách. Nový odvod by měl okamžitě způsobit zvýšení pojistného. A v některých případech až o stokoruny.

Novela zákona udává pojišťovnám nově povinnost přispívat hasičským sborům, které se podílejí na likvidačních pracích na silnicích. A příspěvky by šly nejen hasičům. Peníze budou dostávat také policisté a zdravotníci. Podobný zákon již vláda schvalovala několikrát. Letos ovšem poprvé prošel.

Podle něj zaplatí pojišťovny z vybraného povinného ručení 3 % integrovaným složkám. Hasiči by tak mohli ročně od pojišťoven získat až 600 miliónů korun. Vybrané peníze budou použiti především na investici do nové techniky.

Nový odvod pravděpodobně zdraží povinné ručení

Přestože podle poslanců nebude mít novela na spotřebitelskou cenu žádný vliv, pojišťovny jsou poněkud odlišného názoru: „Schválený odvod z povinného ručení ve výši tří procent je typickým příkladem dalšího skrytého zdanění bezmála sedmi milionů řidičů, které bude muset být v konečném efektu promítnuto do ceny povinného ručení,“ vyjádřil se pro server idnes.cz mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Povinné ručení je již druhým rokem neziskovým produktem. Za loňský rok klesl trh s povinným ručením o 5 %. A podle České asociace pojišťoven budeme rádi, pokud trh dále neklesne, a bude spíše stagnovat.

Pro někoho pár korun, pro jiné stovky

Nový 3% odvod pojistného se nijak zvlášť na cenách povinného ručení odrazit nemusí. Většina řidičů si připlatí pouze několik desítek korun ročně. Pokud vůbec. Hlouběji do kapsy budou ovšem muset sáhnout majitelé silnějších aut nebo notoričtí bourači. Těm se po zavedení novely může zvednout pojistné až o několik set korun za rok.

Snížit nebo alespoň kompenzovat cenu po zdražení mohou řidiči několika způsoby. Jedním z nich je například platba ročního pojistného jednorázově. Více splátek totiž ve výsledku vyjde dráž. Ke snížení pojistky také napomáhá pravidelná aktualizace smlouvy. Největší úsporu ovšem získáte při změně pojistitele.