Při výběru povinného ručení nekoukat pouze na cenu

Každý, kdo chce jezdit s autem, musí počítat s jistými náklady. Patří sem také povinné ručení neboli zákonné pojištění, bez kterého nesmí žádné auto na silnice. Při výběru povinného ručení se však neřiďte pouze výši pojistného. Úspora pár korun se nemusí vždy vyplatit.

Každý vlastník auta a řidič by měl vědět, že povinné ručení je povinné ze zákona. Ten, kdo jej nemá, a přesto se se svým autem pohybuje na silnicích, porušuje zákon. Hrozí mu vysoká finanční pokuta a sankce. Pokud navíc způsobí nehodu, je povinen celou škodu uhradit ze své kapsy. Podrobné informace najdete na stránkách České kanceláře pojistitelů (www.ckp.cz).

Výběr povinného ručení je důležitý

Většina lidí hledí při výběru pojištění na cenu. Snaha ušetřit se však nemusí vyplatit. O to se přesvědčil Mirek K. „Dostali jsme se do situace, kdy auto zůstalo v zahraničí. Zpětně jsme se dozvěděli, že kdybychom měli jiné pojištění, zdarma by pro nás dojeli. Pojištění, které jsme tehdy měli, to neumožňovalo, takže se pobyt protáhl a prodražil,“ popisuje Mirek K.

Není to pouze cena, která ale rozhoduje o kvalitě pojištění. Důležitý je také rozsah pojištění, výše pojistných limitu a také asistenční služby. „Je třeba se podívat na rozsah asistenční služby. Znám produkty, které patří mezi levnější a obsahují asistenční službu s širším rozsahem než dražší produkty,“ vysvětluje Pavel Ronovský, zakladatel prvního internetového srovnávače v České republice.

Právě internetové srovnávače, jako je například ePojistka.cz, jsou možností, jak si povinné ručení vybrat správně. Kývnout na první nabídku ve světě dnešních možností a konkurenčního boje by bylo doslova hloupé. Pojišťovny nabízí různé ceny, různé rozsahy i různé bonusy a výhody.

Podle jakých kritérií se určuje pojistné?

Cena povinné ručení se určuje podle výkonu motoru auta. K tomu se poté přidávají další kritéria, jako jsou věk, adresa, pohlaví a délka praxe řidiče. Na výsledné ceně se také podílí zkušenosti a zejména škodní průběh. Ze zákona má totiž každý řidič nárok na 50 procentní slevu v případě několikaleté jízdy bez nehody. „Každému motoristovi se načítá do centrální databáze bonus. To je sleva, kterou může uplatnit u jakékoliv pojišťovny. Neznamená to, že pokud řidič změní pojišťovnu, přijde o tuto slevu,“ upozorňuje Pavel Ronovský.