Nenechat se překvapit dražším povinným ručením

Nový občanský zákoník způsobí velké množství změn. Některé z nich také ovlivní cenu povinného ručení. Již nyní většina pojišťoven oznamuje, že povinné ručení bude zdražovat. Koho se zdražení dotkne nejvíce a lze se tomu vyhnout?

Nový občanský zákoník zavádí povinný příspěvek hasičům za každou hodinu jejich zásahu a to ve výši přes 5 000 korun. Předpokládá se, že náklady pojišťoven tím vzrostou o miliardy korun, které nebudou schopny pokrýt. Proto bude část rozložena mezi klienty, kterým tak naroste cena za povinné ručení. Pojišťovny zároveň poukazují na doposud nízké ceny, které se pojišťovnám vůbec nevyplácely.

Zdražení pocítí zejména problematičtí řidiči

Vyšší ceny povinného ručení se nebudou týkat všech řidičů stejně. Nejvíce zdražení pocítí problematičtí řidič, kteří bourají často, a také ti méně zkušení, u kterých je vinna na dopravní nehodě pravděpodobnější. Vzorní řidiči by navýšení neměli pocítit nijak výrazně. Možností, jak ušetřit na povinném ručení, je tak změna pojišťovny. Není nic jednoduššího, než si porovnat aktuální nabídky, a v případě lepší nabídky opustit stávající méně výhodnou smlouvu.

Nebudete-li souhlasit s navýšením ceny, můžete smlouvu ukončit

Pojišťovna je povinna Vás o změně ceny informovat písemně a v dostatečném předstihu. Pokud klient s navýšením nesouhlasí, má právo odstoupit od smlouvy do 30 dnů od oznámení změny. Bohužel však některé pojišťovny zasílají oznámení pozdě a klienti nestihnou na danou situaci včas zareagovat. „Smlouvu sice může dotyčný vypovědět do měsíce od oznámení nové ceny povinného ručení, často ale rozhodnutí nechá na poslední chvíli. A pak už nemusí být na případnou změnu pojišťovny dostatek času. A tak člověk platí dál a vyšší částky,“ uvedl odborník z portálu Sfinance.