
Havarijní pojištění pro SsangYong
Procestovat křížem krážem rozsáhlé a neuvěřitelně rozmanité území Spojených států amerických je snem mnoha vášnivých cestovatelů. Vzhledem k obrovským vzdálenostem a ne zcela ideálně fungující veřejné dopravě je vlastní auto téměř nutností. Poradíme vám, jak si auto v USA pořídit, a na co si dát pozor.
Amerika si je velice dobře vědoma svých cestovatelských možností a turistický ruch patří k nejvíce výdělečným činnostem. Nezbytnou součástí jsou právě autopůjčovny, na které narazíte pod označeními car rental, rent a car či rental car doslova na každém rohu. Můžete si vybrat mezi mezinárodními řetězci, jako je Avis, Advantage, Alamo, Budget, Dollar, Fox, Hertz a Thrifty, či menšími méně známými společnostmi.
K oprávnění řídit auto obvykle stačí evropský řidičský průkaz. Všeobecně je však doporučený mezinárodní řidičský průkaz, jehož vyřízení stojí pouhých 50 korun. K ověření totožnosti budete potřebovat cestovní pas, bez kterého do USA stejně nemůžete vycestovat. Rovněž budete potřebovat platební kartu, která je nutná k uhrazení půjčovného a zálohy.
TIP: Jak si půjčit auto v USA levně
A jak je to s cenou? Půjčovné se pohybuje cca od 530 korun za jeden den. Dvojnásobek a více zaplatíte za půjčení auta v New Yorku. Výše zálohy je závislá na konkrétní autopůjčovně, délky půjčení a typu auta. Záloha (kauce, záruka) se hradí formou zablokování částky na platební kartě a je vrácena (odblokována) hned po ukončení pronájmu, je-li auto vráceno v pořádku.
Infobox: Za mládí se platí. Půjčit vozidlo na území USA si může každý dospělý Čech. Nejvýhodnější podmínky však mívají řidiči starší 25 let, protože ti mladší bývají považováni za rizikové. Některé společnosti nejsou ochotné řidičům od 18 do 25 let půjčit vozidlo vůbec, jiné jim půjčí pouze slabší auto a k tomu si ještě naúčtují extra poplatek ve výši 15 až 25 dolarů, tzv. under age fee. Výjimkou jsou státy Michigan a New York, kde tento příplatek není povolený.
Půjčení auta se může zdát banalitou. I zde se však vyplatí pořádná dávka opatrnosti, díky které neskočíte autopůjčovnám na lep. V každém případě si důkladně přečtěte smlouvu o půjčení auta a podepište ji pouze tehdy, pokud ji budete perfektně rozumět. Ujistěte se, že:
Pozor si také dejte při vrácení auta. Auto je nutné vrátit v dohodnutém termínu a platí to i pro hodinu. Stačí se zpozdit o pouhých 15 minut a už zaplatíte den navíc. Rovněž nezapomeňte dotankovat nádrž. Auto sice můžete vrátit s prázdnou nádrží a dočerpat jej až v půjčovně, ale tamější benzín bývá o dost dražší.
TIP: Jaké auto si vybrat?
Typ auta si vždy vybírejte s ohledem na počet osob, délku a také náročnost plánované trasy. Nejméně zaplatíte za auta v třídě economy. Střední třída bývá o 5 až 15 procent dražší, SUV o 20 až 25 procent a až o 75 procent více zaplatíte za luxusní kabriolet.
Stejně jako u nás je na území USA ze zákona povinné pojištění odpovědnosti. Základním typem, který je vyžadován ve všech státech USA je obdoba našeho povinného ručení neboli Supplemental Liability Protection (SLP). Limity pojistného plnění se pohybují od 10 do 50 tisíc dolarů na osobu v případě škody na zdraví a 5 až 25 tisíc dolarů u majetkových škod. Navýšit limity až na 1 milion dolarů je možné volitelným připojištěním Supplemental Liability Insurance (SLI).
Vhodné je si sjednat také havarijní pojištění neboli Collision Damage Waiver (CDW), z něhož budou uhrazené škody, k nimž dojde na vozidle vaším zaviněním. Pojistné se pohybuje od 10 do 30 dolarů na jeden den. Stejně jako u nás se pojištění nevztahuje na škody způsobené úmyslně, v důsledku nedbalosti a pod vlivem alkoholu či drog.
K havarijnímu připojištění lze sjednat následující připojištění:
U každého typu pojištění si vždy zkontrolujte výši spoluúčasti, která se může pohybovat ve výši několika stovek dolarů.
TIP: Vše o povinném ručení najdete na ePojistka.cz. Porovnejte si povinné ručení a ušetřete tisíce korun za rok!