Na cestách bezpečně a s praktickým slovníčkem

Také patříte mezi ty, kteří rádi cestují vozidlem nejen po České republice, ale i do zahraničí? Na následujících řádkách Vám přinášíme pár zajímavých rad, užitečné odkazy i praktický slovníček, který se Vám zajisté na Vašich dobrodružných cestách po cizích zemí bude hodit. 

Ať už cestujete svým vozidlem kamkoliv, nikdy se nezapomeňte seznámit s pravidly pro řízení vozidla pro země, kterými budete projíždět. Na stránkách ibesip.cz najdete základní přehled o jednotlivých státech a jejich pravidlech (rychlostní limity, používání světel, základní povinná výbava, nutné dokumenty, postihy v případě porušení pravidel a další).

Na cestách bezpečně

Před tím, než vyrazíte na delší cestu do zahraničí, se nezapomeňte ujistit, že je Vaše vozidlo zcela v pořádku. Předejdete tak případným problémům s technickým stavem a Vaše cesta proběhne bez problému. Mnoho řidičů si neuvědomuje, že díky včasné kontrole může předejít řadě nepříjemných a dokonce nebezpečných situací.

Nejlepší je odvézt vozidlo do servisu a nechat odborníky, aby jej důkladně prohlédli. Ti zkontrolují kompletní technický stav včetně termínu technické prohlídky a měření emisí. Podrobnější informace, na co byste si měli dát pozor a co vše byste měli před plánovanou cestou zkontrolovat, najdete v článku “Bezpečná cesta na dovolenou”.

Seznamte se s trasou

Příprava trasy by rovněž měla být nedílnou součástí přípravy na cestu. Vhodné je se seznámit s pravidly řízení, ale také s možnostmi trasy a předem si zjistit, co Vás na cestě čeká. Neplatí to pouze pro náklady (benzín, tunely, dálniční známky, apod.), ale také pro uzavírky a jiné překážky na plánované trase. Včasným naplánováním si můžete ušetřit spoustu hodin čekání a hledání náhradních tras. V případě obzvláště dlouhých cest je vhodné rozdělit cestu na více etap s možností odpočinku.

S praktickým slovníčkem po ruce

Pokud není Vaše jazyková vybavenost dostatečná, určitě se Vám bude hodit praktický cestovní slovníček. I přesto, že většina států používá v případě dopravního značení jednotné piktogramy, můžete na svých cestách narazit také na různé dopravní značení, kterému nebudete rozumět.

Překlad textů ve vybraných zemích

Spolková republika Německo, Švýcarsko, Rakousko

Spurrinnen

Hrboly

Unfall

Nehoda

Einbahn

Jednosměrný provoz

Ausgenomenn, Ausg.

Vyjma, s výjimkou

Ende

Konec

Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Belgie

Attention travaux

Práce na silnici

Chaussee deformee

Nerovnosti vozovky

Route barree

Silnice uzavřena

Cedez le passage

Dejte přednost

Ferme au trafic

Uzavřeno (pro provoz)

Fin

Konec

Priorité aux piétons

Přednost chodců

Vignette obligatoire

Nálepka (dálniční známka) povinná

P+R libre

Parkování (Park and Ride) zdarma

Péage

Poplatek, mýtné

Sortie

Výjezd

Itálie

Lavori in corso

Práce na silnici

Strada chiusa

Silnice uzavřena

Rallentare

Zpomalte

Senso vietata

Zákaz vjezdu

Sosta vietata

Zákaz parkování

Uscita

Výjezd

Španělsko

Ceda el paso

Dejte přednost

Despacio

Zpomalte

Obras

Práce na silnici

Desvío

Objížďka

Carratera cerrada

Silnice uzavřena

Prohibido el paso

Zákaz vjezdu