Povinná výbava vozidla. Jak se liší u nás a v zahraničí?

Jestliže se zaměříme na zahraniční cesty, nemůžeme v prvé řadě opomenout Vídeňskou dohodu o silničním provozu z roku 1968. Podle této dohody by mělo být dostačující to vybavení, které je povinné v zemi, ze které řidič pochází. Ve všech státech, které dohodu podepsaly, byste si tedy měli bez problémů vystačit s českou povinnou výbavou.

Země, které ve Vídni 1968 podepsaly dohodu o silničním provozu: „Bahamy, Jihoafrická republika, Rumunsko, Bahrain, Jugoslávie, Ruská federace, Belgie, Kazachstán, Řecko, Běloruská republika, Kolonie Aden, San Marino, Bosna a Hercegovina, Korejská republika, Senegal, Brazílie, Kostarika, Seychelly, Bulharsko, Kuba, Slovensko, Česká republika, Kuvajt, Slovinsko, Čína, Litva, Spolková rep. Německo, Dánsko, Lotyšsko, Středoafrická republika, Ekvádor, Lucembursko, Španělsko, Estonsko, Maďarsko, Švédsko, Filipíny, Makedonie, Švýcarko, Finsko, Maroko, Tádžikistán, Francie, Mexiko, Thajsko, Ghana, Moldávie, Turkmenistán, Gruzie, Monako, Ukrajina, Guyana, Niger, Uruguay, Chile, Norsko, Uzbekistán, Chorvatsko, Pákistán, Vatikán, Indonésie, Pobřeží Slonoviny, Velká Británie, Írán, Polsko, Venezuela, Itálie, Portugalsko, Zair, Izrael, Rakousko, Zimbabwe.“

V praxi to často funguje zcela jinak. Místní policisté zřejmě totiž o vídeňské dohodě neslyšeli, nebo jsou přesvědčeni, že zákony země jsou této dohodě nadřazeny. Čeští řidiči jsou často pokutováni, pokud místní policie najde v povinné výbavě nesrovnalosti. Naštěstí pro nás je povinná výbava v celé Evropě prakticky stejná jako u nás. Pokud cestujete do oblastí Pobaltí, Rumunska, Ruska, Řecka a Turecka rozhodně přibalte do auta hasicí přístroj. V těchto zemích je totiž součástí povinné výbavy. Ve Francii je také povinné mít v autě alkotester.

Kromě výbavy také pojištění

Pojištění vozidla sice nepatří do povinné výbavy, nicméně je také předepsáno zákonem a vlastníci nepojištěných vozidel jsou pokutováni. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení je vydána řidiči zelená karta. Pokud cestujete do zahraničí, jste povinni tuto zelenou kartu mít stále ve voze nebo u sebe. Platnost karty pro zahraniční země najdete na zadní straně karty.

„Nejlevnější povinné ručení získáte snadno přes online srovnání povinného ručení.“