Auta v polopřevodu již nebudou smět na silnice

Pouze tři týdny zbývají majitelům aut v polopřevodu k dokončení přepisů. Od 1. července takové vozidlo administrativně zanikne a již jej nebude možné přihlásit. Po tomto datu nebude možné auto s nedokončeným převodem již provozovat. Majitelům bude hrozit vysoká pokuta.

Ke dni 4. června 2015 bylo evidováno na 738 969 aut v tzv. polopřevodu. U těchto aut není z nejrůznějších důvodu uveden aktuální majitel. “V praxi docházelo k situacím, kdy na sebe nový vlastník auto nepřepsal a dále jej provozoval. To způsobovalo problémy, zejména pokud takovým vozidlem někdo porušoval právní předpisy. Do budoucna už k těmto situacím nedojde. Tento krok také chrání občany před podvody spojenými s registracemi aut,“ vysvětluje změnu legislativy Dan Ťok, současný ministr dopravy.

Nejčastějším důvodem nedokončeného převodu byl poplatek za tzv. ekologickou daň. Ta v některých případech činí až 10 tisíc korun. Lidé poplatek odmítají platit. I když už je vozidlo dávno zlikvidované či rozebrané na náhradní díly, není možné jej oficiálně bez dokladu o ekologické likvidaci odhlásit z registru. Polopřevody také byly běžné u autobazarů, které vozidla z logických důvodů nechali přehlásit až novými majiteli.

Ministerstvo dopravy: Dokončete registraci aut co nejdříve

Ministerstvo dopravy již od počátku roku důsledně varuje všechny majitele vozidel, aby si zkontrolovali registraci. Nápomocné jsou přitom také jednotlivé městské úřady, které rovněž vyzývají lidi, aby s dokončením převodu neotáleli.

“Žádné fronty se u nás netvoří a troufám si tvrdit, že ani nebudou. Neuvažuje ani o případném prodlužování otevírací doby s tím, jak se bude lhůta krátit. Vzhledem k tomu, že zákon platí už skoro dva roky, měli lidé dost času na to, aby si tuto věc vyřešili,“ uvedl například Daniel Kantor z radnice v Šumperku.

Výmluvy typu “nevěděl jsem, že auto nemám přihlášené” nejsou možné. Vše je totiž uvedené v malém i velkém technickém průkazu. „Motorista to zjistí, pokud je zároveň vlastníkem vozidla a údaje zapsané k provozovateli v takzvaném malém technickém průkazu nesouhlasí s jeho údaji. Další možností je, že ve velkém technickém průkazu je provedený poslední úřední zápis v kolonce Vozidlo převedeno – odhlášeno (na koho, kam),“ vysvětluje Petr Kašpar z Městského úřadu v Zábřehu.

Na stránkách ministerstva dopravy je také možné využít odkaz www.dokonceteregistraci.cz, kde stačí vyplnit SPZ auta. Obratem se dozvíte, zda je vozidla řádně registrované na vaše jméno.

Pokuta až 50 000 korun

Mít vozidlo v polopřevodu je přestupek. Od 1. července bude tento přestupek trestán finanční pokutou až do výše 50 tisíc korun. Vozidlo bude navíc vyřazeno z registru. „Po 1. červenci bude takové auto považováno za zaniklé a nezapsané v registru silničních vozidel. Pokud by s ním někdo přesto vyjel, hrozí mu opět sankce až do výše padesáti tisíc korun,“ varuje policejní mluvčí Irena Urbánková.

Pokuty se budou týkat i převodů do budoucnosti. Motoristé budou mít povinnost provést převod vozidla nejpozději do deseti pracovních dnů. Pokud tak neučiní, bude jim vystavena pokuta ve správní řízení až do výše 50 tisíc korun. Vozidlo bude navíc vyřazeno z registru. Tímto okamžikem zároveň zanikne povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Řidič, který by způsobil nehody s autem, které de facto neexistuje a není pojištění, by se dostal do velkých problémů. 

Dokončení registrace vyžaduje osobní návštěvu příslušné úřadu. Nezapomeňte si sebou vzít následující doklady:

  • Občanský průkaz či jiný doklad totožnosti (pas, řidičský průkaz, …)
  • Velký technický průkaz
  • Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
  • Zelená karta (doklad o platném povinném ručení)
  • Doklad o platné technické prohlídce
  • Doklad o evidenční kontrole (nesmí být starší 14 dnů)
  • Vyplněnou žádost o změnu vlastníka či provozovatele vozidla
  • Ověřenou plnou moc v případě zastupující osoby