Mírná zima potěšila řidiče i pojišťovny

Letošní zima byla velmi mírná a řidiče potrápila sněhem a mrazem výrazně méně než v předchozích letech. Potvrzují to nejen samotní řidiči, ale také statistiky pojistných událostí všech tuzemských pojišťoven. Menší nárůst byl zaznamenán pouze u havarijního pojištění.

Pojišťovny i řidiči potvrzují, že letošní zima byla téměř bezproblémová. „Sníh v letošním roce de facto nenapadl nikde v takovém množství, aby způsobil pojistné události. Zatímco v měsících leden až březen 2013 jsme měli nahlášeno 2 508 škod z tíhy sněhu a námrazy, za stejné období letos to bylo 25 případů. Tedy stokrát méně. Důvodem je skutečně letošní velmi mírná a na sníh skoupá zima,“ uvedl Jan Marek z tiskového oddělení České pojišťovny.

Také Kooperativa pojišťovna zaznamenala pouze 50 škod přibližně za pět miliónů korun oproti loňským 2 000 škodám a 31 miliónům korun. Ubylo zejména škod způsobených tíhou sněhu a mrazem. Mluvčí Jiří Cívka vzpomíná na počátek zimy v roce 2013, kdy okraj zimní bouře Xaver způsobil navýšení škod až na čtyřnásobek. To díky mírnému průběhu letošní zimy opravdu nehrozilo.

Pojišťovny zaznamenaly nárůst škod u havarijního pojištění

Vyšší škody zaznamenaly pojišťovny u havarijního pojištění. Podle pojišťoven je to logické, protože lidé díky mírné zimě mnohem více jezdili. Podle mluvčího Allianz pojišťovny šlo však o nehody s většími následky. „Na suchých silnicích zkrátka i v zimě mnozí šoféři zapomínají na to, že platí fyzikální zákony. Jezdí rychle a pak se diví, že jim vůz nezastaví na půl metru. Na sněhu bývá nehod více, ale jde zpravidla o ťukance. Kluzká vozovka tolik k sešlápnutí plynového pedálu nemotivuje,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.