
Pojištění odpovědnosti – vůči zaměstnavateli, z výkonu povolání
Povodně patří mezi přírodní jevy, které mohou způsobit značné škody na majetku a ohrozit lidské životy. Česká republika, bohatá na řeky a vodní toky, neunikla ani tomuto fenoménu. Povodně jsou tady historicky známé a postihují různé oblasti. Jednou ze škod, které povodně přinášejí, jsou zaplavená vozidla.
Povodně jsou přirozeným jevem, který v průběhu historie způsobil mnoho katastrof. Oblasti ležící podél velkých řek, jako jsou Vltava, Labe, Morava a další, jsou náchylné k povodním. Intenzita povodní je ovlivněna různými faktory, včetně meteorologických podmínek, srážek, stavu vodních toků a regulace vodních nádrží.
V Čechách se povodně často vyskytují během jarního a letního období, kdy srážky mohou být vyšší a taje sněhová pokrývka. Povodně pak mohou zaplavit zemědělská pole, zatopit níže položené oblasti měst a vesnic a ohrozit infrastrukturu, jako jsou mosty a silnice.
Během povodní jsou vozidla ohrožena zaplavením, pokud se ocitnou v oblasti, která je pod vodou. Zaplavená vozidla mohou být nebezpečná z několika důvodů:
Prevence je nejlepším způsobem, jak minimalizovat riziko zaplavení vozidla během povodně. Řidiči by měli dbát na meteorologická varování a vyhýbat se projetím zatopených silnic a míst, kde voda dosahuje neznámé hloubky.
Auta jsou, co se týče vodního živlu, nejzranitelnější od podvozku. Je proto důležité snažit se proto vyvarovat přejezdům přes zatopené silnice nebo hlubokou vodu.
Většina aut zvládne bez úhony průjezd vodou, která dosahuje do výše prahu vozidla. V případě, že hladina vody tento bod přesahuje, hrozí vážné poškození vozidla.
V případě, že už se řidič musí s vozidlem brodit, měl by jet co nejpomaleji. Při vyšších rychlostech se totiž tvoří před vozidlem vlna, která může zatéct do motoru. Jestliže už do brodu jednou vjede, v žádném případě by neměl zastavovat ani couvat, pokud to situace dovolí.
Pokud se řidič ocitne v záplavě, je potřeba zachovat chladnou hlavu a postupovat opatrně. Následující kroky mohou pomoci zvládnout situaci:
Zaplavení vozidla může být nebezpečné a způsobit značné škody. Vždy je důležité dbát na osobní bezpečnost a nebrat situaci na lehkou váhu. Pokud si člověk není jistý, jak postupovat, měl by vyčkat na odbornou pomoc a konzultaci.
Pokud už voda poškodila auto, v prvé řadě by se měla pořídit důkladná fotodokumentace. Fotky se mohou pořídit klidně i na mobilní telefon, pokud není zrovna po ruce fotoaparát. A stejně jako u každé pojistné události platí, že čím více fotografií se pořídí, tím lépe pro poškozeného.
Je třeba nafotit nejen interiér a exteriér vozidla, nicméně také okolí a případné objekty, které vozidlo při povodni poškodily.
Fotodokumentace poté usnadní jednání s pojišťovnou. Je třeba připomenout, že poškození auta živelnou pohromou, potažmo tedy i povodní, nekryje povinné ručení, avšak pouze havarijní pojištění.
Pokud jsou již hotové fotografie pro pojišťovnu, auto bez prodlení vysušit. Při vysoušení vozidla se doporučuje následující postup:
V žádném případě vozidlo nestartovat ani zapínat jakoukoliv elektrotechniku do té doby, dokud vozidlo není zcela vysušeno. Mohlo by totiž dojít ke zkratu, což by vedlo k výraznému navýšení škody. Totéž platí i o ostatních předmětech využívajících ke svému chodu elektřinu, které byly zrovna ve vozidle (např. mobil).
Jak již bylo v článku předesláno, na poškození vozidla živelnou pohromou se povinné ručení nevztahuje, a je tedy nutné mít vyřízené pojištění havarijní. Navíc není nutné sjednávat kompletní havarijní pojištění, které pokryje všechna pojistná rizika. Vozidlo se může pojistit jen částečně.
Prostě si zájemce vybere ta pojištění, které podle něj mohou nastat nejpravděpodobněji, a pouze za ty bude platit. Díky částečnému havarijnímu pojištění tak získá nižší cenu.