Lidé se za volantem věnují nejen řízení, ale také surfování a čtení

Známá pojišťovna Generali provedla exkluzivní průzkum o chování českých, slovenských, polských, rakouských a maďarských řidičů za volantem. Z průzkumu vyplynulo, že řidiči v uvedených zemích se kromě řízení věnují i dalším činnostem, které méně či více ovlivňují jejich schopnost řízení a soustředění.

Největší rozruch přinesly odpovědi na otázku „Kterým činnostem se při řízení svého auta alespoň někdy věnujete?“. Z odpovědí jednoznačně vyplynulo, že řízení není zdaleka jedinou činností, které se řidiči s oblibou věnují. „Nejčastěji řidiči poslouchají rádio nebo hudební nosiče a baví se s ostatními v autě. Dalo se očekávat, že 15 procent řidičů za jízdy kouří a téměř 14 procent dohlíží na děti. Ale neuvěřitelné je, že téměř 6 procent řidičů používá cestou internet a 2 řidiči ze sta si při jízdě čtou,“ hodnotí výsledky průzkumu Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Řidiči nejčastěji poslouchají hudbu a baví se s ostatními cestujícími

Jako nejčastější “vedlejší činnost” uváděli řidiči poslech hudby a rádia. V poslechu hudby vedou Slováci s 90 procenty. Nejméně poslouchají hudbu Maďaři se 77 procenty. Pouze 13 procent řidičů se domnívá, že poslech hudby a rádia při řízení je nebezpečný.

Komunikaci s ostatními cestujícími uvedlo 70 procent všech dotázaných. Ti se domnívají, že konverzace nijak nerozptyluje řidiče při řízení. Opět vedou Slováci s 80 procenty. Češi jsou na tom stejně a nejméně se při řízení vybavují Rakušané se 67 procenty.

K dalším “běžným” činnostem patří konzumace nápojů, kouření za jízdy a telefonování. Více než 63 procent řidičů při jízdě pije nealkoholické nápoje, 43 procent se při řízení věnuje konzumaci jídla a 15 procent za jízdy běžně kouří. Co se týče telefonování, 37 procent dotázaných používá hands-free a 19 procent nikoliv. Volají především muži, ženy dávají přednost psaní sms zpráv.

Nejvíce nebezpečné je surfování na internetu a čtení

Nejvíce překvapení způsobili ti, kteří odpověděli, že si při řízení čtou nebo surfují na internetu. Takto odpovědělo 6 procent dotázaných. Přitom většina řidičů (97 procent) považuje tyto činnosti za neslučitelné se zodpovědným řízením vozidla. Podle nich tito řidiči ohrožují ostatní účastníky silničního provozu.

Při řízení vozidla by se řidiči měli soustředit především na řízení. Aby se všichni účastníci provozu mohli cítit ještě bezpečněji, nezapomínejte na kvalitní pojištění Vašeho vozidla.