Jedinou ochranou před střetem se zvěří je opatrnost a pojištění

Pojišťovny uvádí, že každým rokem přibývá zhruba o 15 procent více nehod způsobených střetem se zvěří. K nejvíce rizikovým obdobím patří tradičně podzim, zima a jaro. Nejčastěji dochází ke srážkám se srnami a divočáky, kteří se pohybují na silnicích první a nižších tříd.

Srážka se zvěří může být velmi nebezpečná jak pro samotné zvíře, tak i pro automobil a samozřejmě řidiče. Některé nehody patří spíše do kategorie kuriozit, jiné končí i vážnými zraněními posádky automobilu. Pokud se pohybujete často na silnicích první a nižších tříd vyplatí se zvýšená opatrnost a v ideálním případě i pojištění střetu se zvěří, které vám uhradí náklady spojené s řešením celé události.

Ke srážkám dochází zejména v ranních a podvečerních hodinách, kdy se zvířata přemisťují a nevyhýbají se ani frekventovaným silnicím. Ve tmě jsou hůře vidět a zvýšenému riziku přispívají také mokré, zledovatělé či zasněžené vozovky. V posledních letech se zvýšil počet nehod způsobených přemnoženými divočáky, kteří se nebojí pohybovat i v blízkosti obcí a dokonce i měst.

„Jako příklad mohu uvést střet automobilu Audi A6 s divokým prasetem. Řidič se v podvečerních hodinách střetl na silnici v Praze 9 s divočákem, který mu náhle vběhl do cesty. Řidič již nestačil zareagovat a zvíře srazil. Škoda na jeho automobilu se vyšplhala na 380 tisíc korun,“ popisuje jeden z případů Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Živá liška skončila napasovaná v nárazníku

Některé případy mohou vyvolat i úsměv. Mezi takové pojistné kuriozity patří například srážka s liškou, která naštěstí nehodu přežila, a ani majitel auta nemusel řešit větší škody. „Řidič viděl, jak mu liška vběhla před auto, přibrzdil a ucítil menší náraz. Zastavil tedy a šel se podívat, co se stalo. Sraženou lišku ale nikde neviděl. Domníval se proto, že náraz nebyl tak prudký a liška utekla. Najednou se mu zdálo, že se ve spodní části nárazníku něco zalesklo. Dřepl si a posvítil si telefonem. Liška byla napasovaná ve středovém otvoru ve spodní části nárazníku. Nehoda dopadla dobře, liška střet přežila bez větší úhony a opravu nárazníku jsme klientovi uhradili,“ vypráví Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

TIP: Sjednejte si výhodné pojištění střetu se zvěří na ePojistka.cz. Zde si můžete on-line porovnat více nabídek a tu nejlepší si objednáte ihned!

Zdaleka ne všechny případy mají dobrý konec. Srážka se srncem může skončit i nepříjemnými zraněními. „Právě to se stalo řidiči, kterému přímo před auto vyskočil z mlází srnec. Po srážce prorazil čelní sklo a jím propadl dovnitř vozidla. Navíc tak nešťastně, že zůstal řidiči ležet na klíně. Kdyby byl srnec v klidu, situace by byla snadno řešitelná. Zraněný srnec sebou házel a kopal kolem sebe na všechny strany, takže svými kopýtky nejen ničil interiér, ale také zraňoval připoutaného a vyděšeného řidiče,“ přibližuje případ Marek Paclík z pojišťovny Allianz.  

Výsledkem srážky se zvěří mohou být i velmi vysoké škody. Kromě poškození karosérie může dojít například k vystřelení airbagů a celková škoda se tak může vyšplhat až ke 250 tisícům korun. Nemluvě samozřejmě o újmách na zdraví, jejichž léčení může vyjít až několikanásobně dráže.

Vždy se vyplatí mít uzavřené pojištění střetu se zvěří, které tyto škody kryje. Škody způsobené při srážce se zvěří kryje především havarijní pojištění, ale pojištění střetu se zvěří lze sjednat také v podobě doplňkového připojištění k povinnému ručení, za které zaplatíte pouhých pár set korun ročně.

Spatříte-li před sebou zvíře, neuhýbejte, ale intenzivně brzděte

Střetu se zvěří nelze vždy zabránit. V případě zvýšené opatrnosti si však můžete včas zvířete všimnout a stačíte zastavit nebo přinejmenším zpomalit. Pokud se nelze srážce vyhnout, v žádném případě se nesnažte zvířeti vyhnout obloukem. Prudké změny směru jízdy velmi často končí smykem, vyjetím mimo vozovky a neobvyklé nejsou ani tragické následky, kdy auto narazilo do stromu nebo dokonce do protijedoucího vozidla. Mnohem lepším řešením je intenzivní brzdění samozřejmě s ohledem na stav vozovky a potažmo i vozidla. Na mokré vozovce či náledí se můžete i tak dostat do smyku.

V případě kolize okamžitě kontaktujte asistenční službu své pojišťovny, která vám poradí nejlepší postup v konkrétní situaci. V případě střetu se zvěří, která skončí jeho smrtí, majetkovými škodami na automobilu a případně i fyzickým zraněním vždy volejte Policii ČR. Nehodu řádně zdokumentujte a nafoťte a pečlivě si uchovejte i policejní protokol.