Na jaře přibývá nehod způsobených srážkou se zvěří

Dopravních nehod, jejichž příčinou je srážka se zvěří, každoročně přibývá. Ročně tak na českých silnicích zahynou tisíce menších či větších zvířat. V policejních statistikách jich však končí jen malé procento a ještě méně případů řeší přímo pojišťovny.

Například Česká pojišťovna uvádí, že v roce 2011 řešila 3 400 nehod a v roce 2012 již to bylo téměř 4 500 nehod. V loňském roce Česká pojišťovna přijala celkem 4 026 hlášení. Ve skutečnosti je však počet nehod několikanásobně vyšší. Lidé je však nehlásí, protože tyto škody obvykle pojišťovny neproplácí.

„Na nás se s těmito škodami obracejí nejčastěji motoristé, kteří mají uzavřené havarijní pojištění. Rok od roku však přibývá i těch, kteří mají sjednánu některou z variant povinného ručení automaticky kryjící i riziko střetu se zvěří,“ uvedl Pavel Martynek, ředitel úseku pojištění motorových vozidel České pojišťovny.

Nejhorší jsou jarní měsíce a tma

Z výsledků dlouhodobých statistik vyplývá, že k největšímu počtu nehod dochází v jarních měsících. Nejvíce nehod v loňském roce došlo v květnu, kdy klienti České pojišťovny nahlásili celkem 430 nehod. Dle regionů je nejhorší situace ve Středočeském kraji, v Moravskoslezském kraji a v Jihomoravském kraji.

K největšímu počtu nehod také dochází v nočních a v brzkých ranních hodinách. 40 procent nehod v roce 2013 se odehrálo právě mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Úplně nejvíce nehod se pak stává kolem jedné hodiny po půlnoci. Naopak nejklidnější období je mezi polednem a čtvrtou hodinou odpoledne. „Relativně klidné období nastává pro motoristy mezi polednem a 16. hodinou. Poté počet nehod se zvěří začíná opět významně růst,“ řekl Patrik Nauš z úseku likvidace pojištění motorových vozidel České pojišťovny.

Je možné srážce zabránit a jak

Na označených úsecích by měli řidiči zvýšit pozornost a snížit rychlost. Zejména v nočních hodinách se doporučuje sledovat krajnice a jet výrazně pomaleji a to tak, aby řidiči stihli na pohyb zvířete dostatečně včas zareagovat. Pokud je zvíře vidět, řidič by měl zpomalit a zhasnout dálková světla. V žádném případě by neměl strhávat volant.

Pokud ke střetu se zvěří již dojde, měl by řidič zavolat asistenční službu své pojišťovny, která mu poradí, jak situaci vyřešit. Pokud se výše škody zdá vysoká a nebo došlo ke škodě na zdraví, je nutné k nehodě zavolat také policii.