Krátí pojišťovny pojistné plnění neoprávněně?

Společnost VašeNároky.cz nabízí lidem spolupráci při vymáhání odškodného. Tvrdí přitom, že pojišťovny pojistné plnění krátí neoprávněně. Pojišťovny se však brání a společnost označují za lovce nehod a podvodníky.

Roman Mikluš, ředitel společnosti VašeNároky.cz, osočuje české pojišťovny z neoprávněného krácení pojistného plnění u povinného ručení. Jako příklad uvádí svého klienta, na jehož autě byla při nehodě způsobená škoda, která v neznačkovém servisu přišla na 102 000 korun. Pojišťovna však klientovi uhradila pojistné plnění ve výši 67 333 korun. Klient se proto obrátil na společnost pana Mikluše, která mu pomohla částku vyrovnat.

Roman Mikluš tvrdí, že pojišťovny nižší odškodné vyplácí zcela záměrně. „Nejčastěji pojišťovny argumentují tím, že by se poškozený proplacením plných nákladů na nové díly obohatil, protože bourané díly byly starší, a tudíž méně hodnotné. Operují při tom s pojmy jako amortizace a odkazují na paragrafy, které jsou pro laika naprosto nesrozumitelné. Soudy naštěstí tyto argumenty neuznávají a ve většině případů dávají poškozeným řidičům za pravdu,“ říká Mikluš.

Pojišťovny označují tyto společnosti za “lovce nehod”

Pojišťovny se proti těmto tvrzením důrazně brání a společnosti, jako je Miklušova, označují za lovce nehod. Ti totiž vyhledávají účastníky dopravních nehod aktivně a za účelem získání vyššího pojistného plnění. Nedělají to zadarmo a jejich provize činí pět až pětadvacet procent z celkové vymožené částky.

„Tvrzení vychází buď ze zásadní neznalosti problematiky pojištění, anebo, což je závažnější, z úmyslného šíření zkreslených informací za účelem vlastního prospěchu. Zisk těchto společností je tvořen nadhodnocováním cen jak oprav, tak nájmů náhradních vozidel,“ tvrdí Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Pojišťovny se brání a tvrdí, že postupují dle zákona. „Při výpočtu skutečné škody pojišťovny zohledňují obvyklý způsob opravy podle stáří vozidla, proběhu km a způsobu servisování a opravování vozidla před vznikem pojistné události,“ říká Václav Bálek z pojišťovny Allianz. Amortizaci (tj. opotřebení) odečítají pouze u dílů, které podléhají rychlému opotřebení, jako jsou například pneumatiky, výfuky či akumulátory.