
Pojištění odpovědnosti – vůči zaměstnavateli, z výkonu povolání
Neplatit si povinné ručení a používat vozidlo k provozu na silnici se nevyplatí. Pokuty správních orgánů a sankční příspěvky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) v případě dopadení neplatiče mnohonásobně převyšují náklady na zaplacení povinného ručení.
Jaká je aktuální situace ohledně neplatičů povinného ručení a jak zavedené postihy přispěly ke snížení jejich počtu?
Povinné ručení je klíčovou součástí dopravního systému, která zajišťuje ochranu řidičů a ostatních účastníků silničního provozu v případě dopravní nehody. Nicméně dlouhodobě vysoký počet neplatičů tvořil závažný problém, který vážně ohrožoval stabilitu systému a zvýšené finanční zátěže na ostatní poctivé řidiče.
Neplatit si povinné ručení a používat vozidlo k provozu na silnici se nevyplatí. Pokuty správních orgánů a sankční příspěvky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) v případě dopadení neplatiče mnohonásobně převyšují náklady na zaplacení povinného ručení.
Někteří řidiči se mylně domnívají, že neplacením povinného ručení ušetří. Nějakou dobu jim tato nezodpovědnost sice může procházet, jakmile se majitel nepojištěného auta stane účastníkem dopravní nehody, padne na něj plná úhrada škody.
A to nejen na majetku, avšak zejména na zdraví, případně životě, kde se částky pohybují v astronomických výšinách.
Kromě toho majiteli nepojištěného vozidla hrozí pokuta, která se pohybuje v řádech 5 až 40 tisíc.
V minulých letech byl zaznamenán alarmující nárůst počtu neplatičů povinného ručení. Mnoho řidičů, zejména ve zhoršující se ekonomické situaci, se rozhodlo riskovat a neplatit za tuto důležitou formu pojištění, aby ušetřili několik korun.
To mělo katastrofální důsledky pro oběti dopravních nehod, které byly zbaveny nároku na náhradu škody, a také pro ostatní poctivé řidiče, kteří museli nést finanční zátěž spojenou s tímto nezodpovědným jednáním.
Naštěstí se situace změnila díky zavedení přísnějších postihů za neplacení povinného ručení. Úřady a pojišťovny spolupracovaly na implementaci těchto postihů, což zahrnovalo odnímání technických průkazů, sankce a pokuty.
Tato opatření přispěla k zásadnímu snížení počtu neplatičů, neboť řidiči si uvědomili vážnost a důležitost povinného ručení.
Vysoké pokuty a sankční příspěvky tak pomohly snížit počet neplatičů povinného ručení.
Snížení počtu neplatičů povinného ručení přineslo několik klíčových výhod pro společnost:
Jakmile vstoupily v platnost přísnější postihy, došlo k poklesu počtu nepojištěných škod.
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) je profesní organizací, která působí v České republice a zastřešuje všechny subjekty působící v oblasti pojišťovnictví. Byla založena s cílem poskytnout platformu pro spolupráci mezi pojišťovnami, sdílení informací a zastupování jejich zájmů vůči veřejnosti a státním orgánům.
Česká kancelář pojistitelů, se sídlem Milevská 2095/5, Praha 4, je právnickou osobou, která byla zřízena zákonem č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jako, profesní organizace pojistitelů, kteří jsou na území ČR oprávněni provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Kancelář je zapsána v obchodním rejstříku, vedeným Městským soudem v Praze, v oddíle A, vložka 49763.
Hlavní úkoly a činnosti České kanceláře pojistitelů zahrnují:
Česká kancelář pojistitelů je nezisková organizace a jejím cílem je podpora a rozvoj českého pojišťovnictví, zlepšování služeb pro klienty a zajištění transparentnosti a důvěryhodnosti celého odvětví.
ČKP začala od roku 2018 přísněji postihovat a dohledávat neplatiče. Údaje o nich získává od pojišťoven a z Centrálního registru vozidel. Nepojištění řidiči se účastní na plnění garančního fondu ČKP, který slouží k hrazení škod poškozeným majitelům vozidel.
Pokud se nepojištěným vozidlem způsobí nehoda, viník musí uhradit nejen pokutu, škodu na zdraví a majetku (případně ušlý zisk), nicméně též sankci za každý den, kdy automobil nebyl pojištěn.
Minimalizace rizika pokuty za neplacení povinného ručení vyžaduje dodržování zákonů a pravidel a plnění svých povinností jako řidiče. Zde je několik klíčových kroků, které pomohou minimalizovat toto riziko:
Důležité je uvědomit si, že povinné ručení není pouze zákonem stanovenou povinností, nicméně také zajišťuje ochranu nejen samotnému řidiči, avšak i ostatním účastníkům silničního provozu. Správné plnění této povinnosti je tedy zákonnou povinností a také projevem zodpovědného a ohleduplného jednání na silnicích.