Ceny povinného ručení se liší i o tisíce korun

Za poslední dva roky zdražilo povinné ručení o desítky procent. V loňském roce byly příčinou zdražování legislativní změny v souvislosti s novým občanským zákoníkem a v letošním roce je důvodem nového zvýšení zrušení garančního příspěvku nepojištěných řidičů.

Až do konce roku 2013 patřilo povinné ručení spíše k levnějším typům pojištění. Příčinou byla vysoká konkurence mezi jednotlivými pojišťovnami, které se snažily vzájemně přetahovat klienty. Na počátku roku 2014 však vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který upravil pravidla vyplácení odškodného, zavedl paušální úhradu výjezdu hasičům k dopravním nehodám a zavedl odvod do Fondu zábrany škod ve výši 3 procent. V důsledku zvýšení nákladů pojišťovny přistoupily k první vlně zdražování povinného ručení.

Letošní rok také začal novinkou v oblasti povinného ručení. Bylo jím zrušení placení příspěvku nepojištěných řidičů do Garančního fondu, z něhož jsou hrazené škody způsobené právě nepojištěnými vozidly. Ty musí nyní nahradit pojišťovny z vlastních zdrojů, což se projeví dalším zvýšením jejich nákladů, které opět promítnou do vyššího pojistného.

Porovnání povinného ručení se vyplatí

Vzhledem k rostoucím cenám je pro vlastníky vozidel mnohem více důležitější porovnání aktuálních nabídek na současném trhu s povinným ručením. Rozdíly mezi jednotlivými nabídkami mohou být velmi výrazné a řidič může ušetřit i několik tisíc korun, pokud se rozhodne změnit pojistitele.

Při provádění porovnání lze využít tzv. internetových srovnávačů. Tento způsob je velmi rychlý a jednoduchý. Vybrat si správný srovnávač však není jednoduché. Některé uvádí nesprávné či neaktuální údaje a snaží se pouze nalákat nové klienty. Proto si vždy vyberte solidní srovnávač, který na trhu funguje již delší dobu a poskytované informace jsou pravdivé.

Pokud přistoupíme ke konkrétnímu porovnání sazeb, zjistíme, že se liší cenou v pohledu na různé “typy” řidičů. Všeobecně platí, že vyšší ceny mívají mladí a rizikový řidiči a také řidiči z větších měst. Podívejme se na to, jak se cena povinného ručení liší pro muže a ženu různého věku, bydliště i vozidla (ceny jsou uvedeny v Kč).