Povinné ručení zdražilo o více než 10 %

Zdražení povinného ručení zhruba v průměru o 10,6 procent pocítili téměř všichni majitelé motorových vozidel v Česku. Nejvíce se zvýšení pojistného dotklo řidičů v Praze, mladých řidičů do 22 let a majitelů vozidel s objemem od 1251 do 2500 ccm.

V minulých letech bylo povinné ručení velmi levné a pojišťovnám se nevyplácelo. Ke zdražení povinného ručení proto došlo již v roce 2013 a znovu na počátku roku 2014 z důvodu legislativních změn, které přinesl nový občanský zákoník.

Nejdražší povinné ručení platí Pražané a řidiči do 22 let

Zdražení povinného ručení nepocítili všichni řidiči stejně. Nejvíce se pojistné zvedlo majitelům vozidel v Praze a mladým řidičům do 22 let. Tyto informace potvrzují statistiky, které uveřejnila společnost ePojisteni.cz.

„Průměrná výše povinného ručení v Praze vzrostla meziročně o 12 procent a momentálně činí 4 071 korun. Řidiči z malých měst přitom v průměru platí necelých 2 900 korun,“ uvedl odborník ze společnosti ePojisteni.

Právě mladí řidiči do 22 let jsou považovány za nejvíce rizikovou skupinu. Pojišťovny uvádí, že mladí řidiči, kteří vlastní řidičský průkaz jen pár let, jsou nezkušení a způsobují nejvíce závažných nehod. Z vyšší nehodovosti jsou také obviňování řidiči z velkých měst a to zejména v Praze. „Mladí a nezkušení řidiči havarují častěji, stejně tak je v Praze větší pravděpodobnost nehody než na vesnici,“ potvrzuje tato tvrzení David Holý.

Mladým řidičům a řidičům v Praze bylo pojištění navýšeno nejvíce a to dvakrát. „Už v loňském roce jsme zaznamenali u této kategorie řidičů navýšení ceny povinného ručení o více než 11 procent. Letos platí tito řidiči ještě o dalších 9,5 procenta více, takže průměrná cena povinného ručení v jejich případě činí přes pět tisíc korun,“ dodal.

Nižší pojistné zaznamenali majitelé aut do 1 251 ccm a nad 2 500 ccm

Levnější povinné ručení zaznamenala pouze malá skupina majitelů vozidel, jejichž objem je nižší než 1 000 ccm nebo naopak vyšší než 2 500 ccm. Majitelé aut s menším objemem nyní platí v průměru o 12 procent nižší pojistné a majitelé nejsilnějších aut v průměru zaplatí za povinné ručení 4 500 korun, tedy o 6 procent méně.