Auto mladší 5 let – pozor na zloděje

Zloději mají spadeno především na auta mladší pěti let. Pokud rovnou neodcizí vozidlo celé, vezmou za vděk také moderními navigacemi, airbagy, celými řídícími jednotkami a také xenonovými světlomety. Nejvíce se vozidla a jejich vybavení tradičně “ztrácí” ve Středočeském kraji a v Praze.

Například Česká pojišťovna evidovala v loňském roce téměř 1 900 vykradených vozidel. To znamená, že denně zloději zvládnou vykrást přes pět vozidel a to platí pouze v případě výše uvedené pojišťovny. Číslo všech vykradených vozidel je tak několikanásobně vyšší. Nejvíce ohrožená jsou vozidla s rokem výroby, který není starší než pět let.

Krádeže vozidel a jejich součástek v letech 2011 až 2014:

Krádeže2011201220132014
Dvoustopých motorových vozidel11 64710 40310 7368 720
Jednostopých motorových vozidel746724905741
Věcí z vozidel33 23028 75130 89922 976
Součástek motorových vozidel9 9679 57710 7618 641

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Mezi zloději je nejvíce oblíbený rok výroby 2012. Celkem vozidel s tímto rokem výroby vykradli na 293. Roky 2011 (234 případů) a 2010 (225 případů) na tom však nejsou o mnoho lépe. Čím mladší vozidlo, tím modernější technologie. A tu moderní zloději vyhledávají, protože při prodeji za ni získají nejvíce peněz. Na prvním místě se v pomyslném žebříčků “popularity kradených součástek” umístily navigace a za nimi následují řídicí jednotky, airbagy, xenonové světlomety, hliníková kola a další.

A co se týče značky, jednoznačně vedou vozidla Volkswagen. Nejméně jsou evidovány vykradená japonská či korejská vozidla. Krádežemi jsou ohrožená především města, kde mají zloději výrazně více příležitostí. Například Praha je místem, kde se odehraje až 60 procent všech krádeží. Vozidla se kradou z veřejných parkovišť, z ulic, z podzemních garáží, benzínových stanic, uzavřených parkovacích areálů, hotelových parkovišť i ze soukromých garáží.

Zloději nemají respekt ani před denním světlem

O zlodějích kolují mylné představy, že kradou pouze v noci. Je sice pravda, že k největšímu počtu dochází v nočních hodinách, ale ani krádeže za denního světla nejsou neobvyklé. V noci mají zloději větší “klid” a na práci se mohou lépe soustředit. Krádeže jsou tak provedené čistěji a s menšími následky v podobě rozbitých okýnek, rozřezaných výplní dveří či poškrábaných palubních desek.

Denní škody jsou velmi často provázené horšími následky v podobě poničeného interiéru i exteriéru vozidla. „Z praxe mohu jmenovat příklad nedávno vykradené Škody Superb. Zloději odcizili navigaci v hodnotě 66 tisíc korun, poškrábali lak a poničili díly a součástky za 30 tisíc korun. Celková cena opravy poškozeného automobilu se vyšplhala až na 117 tisíc korun,“ popsal nám jeden z mnoha příběhů Radim Nekov z České pojišťovny.

Jediným možným řešením, jak předejít finančním důsledkům možné krádeže či vykradení vozidla, je kvalitní havarijní pojištění. To platí zejména pro nová vozidla. Hradit případnou opravu vozidla ze svého může, jak je z uvedeného příběhu vidno, být velmi drahé. „Zatímco klientům pojišťoven pomůže s řešením této nepříjemné situace havarijní pojištění, majitelé nepojištěných vozidel musejí opravu hradit ze svého. Cena opravy takové škody na voze však není nízká, mnohdy se blíží či dokonce převyšuje hodnotu ukradené věci,“ upozorňuje také Radim Nekov.

Vozidlo není trezor

U stovek případů má svůj podíl na krádeži sám majitel či uživatel vozidla. Nedbají na prevenci a vozidlo považují za trezor. Není tak neobvyklé, že v zavazadlovém prostoru a někdy i na zadních sedadlech (kde je vše vidět) nechají s klidným svědomím kabelky, batohy i drahou elektroniku. A který zloděj by takovému lákadlu odolal?

Prevence je tedy velmi důležitá a v mnoha případech tak lze vykradení předejít úplně. Základem je vždy uzamčené vozidlo a zavřená okénka. V interiéru vozidla nenechávejte žádné osobní věci. „Při zabezpečování vozidla je vždy vhodná kombinace mechanických a elektronických systémů a dále např. pískování VIN kódu na skla vozidla. Nezapomínejte také na přepravované předměty ve střešních boxech a na jízdní kola na nosičích,“ dále doplňuje pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, z oddělení tisku a prevence Policejního prezidia ČR.

Ve chvíli, kdy vykradení vozidla zjistíte, ihned kontaktujte Policii ČR a asistenční služby své pojišťovny. Poradí Vám, jak nejlépe postupovat, aby byla pojistná událost vyřešená rychle a ku spokojenosti klienta pojišťovny.