Povinné ručení – Tatra

České zákony hovoří jasně a majitelům motorových vozidel ukládají povinnost mít sjednané povinné ručení. Toto odpovědnostní pojištění má velký význam, protože se z něho hradí veškeré škody, které majitel vozidla způsobí dalším osobám například při dopravní nehodě. Tyto škody se mohou vyšplhat až k desítkám a stovkám tisíc korun především v případech, kdy jde o trvalé škody na zdraví a životě. Sjednejte si proto kvalitní povinné ručení na stránkách www.ePojistka.cz.

Tatra

Až do poloviny 19. století sahá historie české automobilové společnosti Tatra. Tehdy Ignác Šustala založil rodinnou společnost pod názvem Tatra, která vyráběla kočáry a bryčky. S příchodem výroby automobilů a jiných tehdejších moderních dopravních prostředků se také Tatra rozhodla své aktivity rozšířit. Na konci 19. století se již podílela na výrobě železničních vagónů a nákladních automobilů. V roce 1897 na trh uvedla také svůj první osobní automobil.

Společnost Tatra se stala úspěšnou společností, vyrábějící automobily, letadla a železniční vozy. Během druhé světové války dodávala německé armádě nákladní automobily. Tehdejším konstruktérem byl Hans Ledwinka, který je tvůrcem konceptu podvozku s centrální rourou a kyvnými nápravami, který je využíván v moderní podobě stále. Nejvíce využívaným modelem za druhé světové války byly Tatra 111.

Po druhé světové válce došlo ke znárodnění Tatry. Až do revoluce se zde vyráběli těžké nákladní automobily i luxusní limuzíny pro vedoucí pracovníky a stranické funkcionáře. Jednalo se o model Tatra 603.

Po roce 1989 se Tatra potýkala s problémy, kterým nepřispěla ani dlouhá privatizace ani nízká poptávka po nákladních automobilech. Naštěstí se však společnosti podařilo získat velkou armádní zakázku na výrobu 1000 kusů automobilů pro SAE. Díky tomu se krizi podařilo překonat a začít z expanzí. Do roku 2006 byla Tatra součástí americké společnosti Terex Corporation. Dnes Tatra vyrábí a vyvaří nákladní automobily po celé Evropě.

Tatra a Rallye Dakar

Značka Tatra je také známá díky své účasti v nejtěžší rallye světa – Rallye Dakar. Soutěž se koná každým rokem a Tatra do této soutěže vysílá svá speciální auta již od roku 1986. Nejslavnější českou posádku vedl Karel Loprais, který Rallye Dakar vyhrál dokonce šestkrát.

Modely vozidel Tatra:

  • Tatra 158 Phoenix
  • Tatra 163
  • Tatra 810
  • Tatra 813
  • Tatra 815
  • Tatra 817