Povinné ručení na kamion

Provoz motorových vozidel není v žádném případě levnou záležitostí. A to se nebavíme pouze o jejich údržbě či stále dražších pohonných hmotách. Důležité je zmínit také škody, k nimž dochází na českých silnicích každý den. A protože se jedná o tisícové až milionové škody způsobované na majetku a bohužel i lidském zdraví, je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla mít sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovým vozidlem.

Bez povinného ručení nesmí kamion na silnice

Tato zákona povinnost se týká všech motorových vozidel od mopedů, motocyklů, přes osobní a nákladní vozidla, až po ohromné kamiony, které brázdí silnice 24 hodin denně. Kamiony sice (a a naštěstí) nejsou častými viníky nehod, pokud ale k nějaké dojde, následky jsou často obrovské. Při dopravní nehodě způsobené právě kamionem se škody na majetku a někdy i zdraví či dokonce životě vyšplhají do výše až několika desítek či stovek milionů.

Pozor na nízké limity

Zejména vlastníci kamionů by si proto měli dávat velký pozor na příliš nízké limity. Zákonem stanovené částky na 35 milionech korun pro případ škody na zdraví či majetku jsou v jejich případě velice nízké. Pokud by totiž škoda byla vyšší, než činí pojistný limit u sjednaného pojištění, museli by zbývající škodu uhradit ze svého. Vždy je lepší zaplatit na povinném ručení více o pár set korun ročně, než po zbytek svého života splácet několikamilionový dluh.