Nízké ceny povinného ručení a zdražování

Vývoje cen v posledních třech letech nebyl porušením pravidel hospodářské soutěže formou dumpingu, ale prostým konkurenčním bojem pojišťoven. Vyjádřil se tak pro server ihned.cz Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Ceny povinného ručení začaly padat již v roce 2006. Od té doby bylo možné sledovat rovnoměrné klesání cen až do konce roku 2012. Právě takové postupné snižování cen jasně dokazuje, že extra výhodné ceny povinného ručení nejsou výsledkem dumpingu, ale konkurenčního boje.

Dumping – Nekalé jednání, při kterém soutěžitel prodává své výrobky pod výrobními náklady. Taková cena negeneruje zisk a slouží výhradně k odstranění konkurence.

Na konci roku 2012 si ovšem pojišťovny uvědomily, že v cenové soutěži zašly příliš daleko, a další snižování cen by mělo za následek likvidaci menších pojišťoven. Už na konci loňského roku nebylo povinné ručení pro některé pojišťovny ziskutvorné. Od ledna letošního roku si proto spotřebitelé všimnout mírného zdražování povinného ručení.

Více výhod pro řidiče

Další pravděpodobný vývoj povinného ručení bude takový, že ceny nadále lehce porostou, a pojišťovny začnou lákat zákazníky na výhodnější služby nebo balíčky zdarma. V takovém případě se jedná o necenovou konkurenci.

Jeden bonusový balíček už pro Vás připravil i portál iposteni.cz. Pokud uzavřete povinné ručení pomocí našeho srovnávače, získáte pojištění pneumatik, celoroční pojištění pokut a roční cestovní pojištění. Celý balíček má hodnotu 3 000 Kč.

Zdražovat se bude i kvůli státu

Přestože pojišťovny pravděpodobně nebudou ze zdražování povinného ručení nadšené, dost možná jim nic jiného nezbude. Letos se bude ve vládě hlasovat o zavedení povinného odvodu z předepsaného pojistného. Tyto peníze by šly hasičům a ostatním záchranným složkám.

V praxi to bude fungovat tak, že bude vytvořen Fond zábrany škod, do kterého budou pojišťovny odvádět část pojistného. Velmi pravděpodobně ale poskytovatelé povinného ručení prostě zvýší spotřebitelskou cenu a předhodí tak celý problém na klienta. Pojišťovny již nyní totiž dobrovolně hradí zásahy při dopravních nehodách.