Povinné ručení pro karavany

Povinné ručení náleží k vybraným druhům pojištění, která označujeme za zákonná pojištění. Jejich znakem je společná povinnost sjednání daná zákonem, která se vztahuje na určitou oblast. V případě povinného ručení se jedná o pojištění vozidel.

Správně bychom měli hovořit o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Jelikož se však jedná o dlouhý název, ujal se mezi lidmi pojem povinné ručení. Stručně řečeno, je povinné ručení zákonné pojištění pro všechna motorová vozidla, která mohou svým provozem způsobit škodu na majetku či zdraví jiným osobám.

Pro koho je povinné ručení povinné?

Povinné ručení bývá často zmiňováno především v souvislosti s osobními vozidly. Povinné ručení je však povinné pro další motorová vozidla, jako jsou motocykly, skútry, nákladní vozidla, užitková vozidla, autobusy, tahače, přípojná vozidla, pracovní stroje i traktory. V neposlední řadě musí mít povinné ručení sjednané také karavany.

Karavany se používají zejména během letní sezóny jako obytné vozy, se kterými je možné “bydlet” v kempu i na parkovištích. Pokud si karavan půjčujete, nezapomeňte si ověřit, že je řádně pojištěný. Vlastníte-li karavan svůj, vyberte si povinné ručení co nejlépe. Pojišťovny, které povinné ručení pro karavany nabízí, mohou mít rozdílné nabídky, které se vyplatí mezi sebou porovnat, a vybrat si nejvýhodnější nabídku.