Havarijní pojištění GAP

Víte, co je pojištění GAP? Pojištění GAP je nabízeno jako doplňkové pojištění k havarijnímu pojištění a je určeno pro nová nebo novější vozidla. Jeho hlavním smyslem je zachování původní pořizovací hodnoty po dobu tří let provozu.

Proč je pojištění GAP důležité?

Tržní hodnota nového vozidla v prvních třech letech klesne až o 50 procent. Proto se pojištění GAP uzavírá na tři roky, a poté automatický zanikne. Některé pojišťovny jsou ochotné pojištění GAP prodloužit o další rok, V případě, že v době uvedených tří let dojde k jeho totálnímu zničení v důsledku havárie nebo krádeži, pojišťovna hradí pouze aktuální cenu vozidla. Ta však může být výrazně nižší a nové vozidlo ve stejné hodnotě si za vyplacené pojistné plnění rozhodně nepořídíte. Zbývající částku budete muset doplatit ze svého.

GAP pokryje rozdíle mezi pořizovací a aktuální tržní cenou

Pokud tedy za nové vozidlo utratíte 500 tisíc korun a za dva roky vám jej ukradnou, pojišťovna vám uhradí například 300 tisíc korun. Z této částky vám ještě navíc odečte spoluúčast, která se pohybuje kolem 10 procent, tj. dalších 30 tisíc korun. Nemáte-li GAP k havarijnímu pojištění sjednané, budete v případě pojistné události “chudší” o 230 tisíc korun. Pokud ale máte sjednané k havarijnímu pojištění i pojištění GAP, pojišťovna vám uhradí i těch zbývajících 230 tisíc korun včetně spoluúčasti.