Bez dobré asistenční služby zaplatíte za odtah i desetitisíce korun

Nehoda či porucha auta je problém vždy. A to zejména tehdy, pokud k ní dojde za hranicemi. Pokud máte sjednané pouze povinné ručení zahrnující pouze základní asistenční služby, může vás odtah poškozeného auta vyjít i na desítky tisíc korun. Se sjednaným havarijním pojištění, které asistenční služby zahrnuje také, nemusíte ale zaplatit ani korunu.

Mile překvapen byl český řidič, jemuž se na německé dálnici kousek za Mnichovem ve vozidle porouchala olejová pumpa. Auto zastávkovalo a odmítlo jet dál. Českému řidiči nezbylo nic jiného než zavolat odtahovou službu, která nepojízdné auto odtáhla po prohlídce zpět do Čech do servisu. Odtah byl vyčíslen na 20 000 korun. Jenom díky tomu, že měl uzavřené kvalitní havarijní pojištění, to nebyl řidič, kdo účet nakonec zaplatil. Pojišťovna uhradila nejen odtah, ale celou opravu.

Česká asociace asistenčních společností uvádí, že ročně asistenční služby dohromady odtáhnou více než 200 tisíc porouchaných vozidel. A jak jste na tom vy? Máte sjednané povinné ručení i havarijní pojištění? Víte, jaké asistenční služby si platíte, co vše a za jakých podmínek hradí? Možná právě nyní nastal čas zhodnotit své asistenční služby a zjistit, jak na tom opravdu jste.

Řidiči, uložte si konečně linku 1224

Standardní je, že asistenční služby jsou automatickou součástí jak povinného ručení, tak i havarijního pojištění. Otázkou pouze je rozsah asistenčních služeb. Platí, že za lepší asistenční služby si musí řidič připlatit. Česká kancelář pojistitelů přitom neustále zdůrazňuje Linku pomoci řidičům 1224, která je v případě problémů s autem okamžitě spojí s jejich asistenční službou.

Ne každý český řidič tuto linku však zná. „Z našeho průzkumu linky bohužel vyplynulo, že 45 procent motoristů o tom paradoxně vlastně neví, i když jsou pojištěni,“ říká Aleš Povr, mluvčí České kanceláře pojistitelů. A dodává, že 42 procent řidičů, kteří si platí asistenční služby, netuší, na co vše mají nárok. 50 procent dotázaných řidičů si vybavilo právo na odtah poškozeného vozidla a dalších 19 procent si vzpomnělo na zapůjčení náhradního vozidla.

Na Linku pomoci řidičům 1224 lze volat pouze při problémech s vozidlem na území České republiky. V zahraničí je však nutné mít číslo na konkrétní asistenční službu. Před odjezdem se proto vždy ujistěte, že máte dané číslo uložené ve svém mobilním telefonu nebo máte alespoň číslo zapsané na papírku ve vozidle. Na modelu jednotného čísla platného v zahraničí se pracuje.

Cestujete často do zahraničí? Připojistěte se

Důraz na kvalitní a hlavně dostatečné asistenční služby platí především při cestě do zahraničí. V takovém případě je důležité mít pojištěný například vyšší počet kilometrů pro odtah, zapůjčení náhradního vozidla, odvoz či zajištění ubytování z důvodu nutné opravy vozidla. Při poruše vozidla v zahraničí asistenční služby zajistí veškerou komunikaci v jazyce, který pojištěný neovládá. Ne vždy totiž jde pouze o zdvořilostní fráze.

O tom, že asistenční služby smysl mají, vypráví následující příklad z pojišťovny Allianz. České řidičce auto vypovědělo službu na chorvatském ostrově Brač pouhých 100 kilometrů od cíle. Porouchané auto bylo nutné odtáhnout do servisu ve Splitu a opravit. Celý odtah, který zahrnoval i cestu trajektem a opravu, vyšel téměř na 30 tisíc korun. Jelikož měla sjednané patřičné pojištění, vše bylo uhrazeno pojišťovnou.

TIP: Ještě nejste rozhodnuti? Odtah je využíván v 83 procentech všech nehod a poruch, jelikož se jedná o nejefektivnější způsob rychlého odstranění poškozeného vozidla. Sjednejte si nejlepší pojištění na ePojistka.cz právě teď!

Pro zajímavost: Seznam aut, která nejčastěji porušují rychlost

Mnozí řidiči nerespektují zákonem povolenou maximální rychlost a jezdí tak rychle, jak jim dovolí jejich schopnosti a především síla motorů jejich aut. Podívejme se na značky aut, kterých se to týká nejčastěji:

  • 1. Bentley Continental
  • 2. Audi Q5
  • 3. BMW 420d
  • 4. BMVW M135i
  • 5. Audi A5
  • 6. Volvo V50
  • 7. BMW 535i
  • 8. Mercedes Benz C 220d
  • 9. Mitschubishi L200
  • 10. Mercedes Benz C 250d