Povinné ručení a DPH – návod

Může se zdát, že povinné ručení a DPH nemají žádnou souvislost. Bohužel pro mnoho případů je opak pravdou. Respektive problém může nastat u majitelů vozidel, kteří jsou plátci DPH. Pojišťovna jim totiž v případě škody vyplatí pojistné plnění bez DPH.

Pojišťovna vyplatí pojistné plnění bez DPH pouze plátcům DPH, protože ti si tuto částku mohou snadno odečíst z daní. Při uhrazení pojistného plnění bez DPH nenastane žádný problém, pokud je vše počínaje nahlášením pojistné události učiněno správně. Jelikož je tato problematika méně známá, často dochází ke komplikovaným případům. Nemusí jít přitom vždy o povinné ručení, ale i například o pojištění odpovědnosti. Situace je vždy stejná.

“Zhruba před dvěma měsíci mi zaměstnanec stavební firmy, která rekonstruovala sousední dům, rozbil pravé zrcátko. To by nebyl až takový problém. Stavbyvedoucí, jenž u nehody byl, se mi osobně omluvil, sepsal škodu a ihned ji oznámil na pojišťovně. Zajela jsem do doporučeného autoservisu, kde mi zrcátko vyměnili. Měla jsem za to, že situace je vyřízená,”  vypráví paní Lucie z Teplic. Paní Lucii se za pár týdnů ozval autoservis, a požádal ji o uhrazení DPH, které jim pojišťovna odmítla uhradit.

Jak je to možné? Paní Lucie je podnikatelka a zároveň plátce DPH. Pojistné bylo sice vyplaceno na účet autoservisu, který vystavil fakturu, ale ona byla poškozenou. Proto pojišťovna uhradila částku bez DPH. Autoservis tedy tvrdil, že paní Lucie má DPH uhradit  namísto pojišťovny, a poté si jej dát do odečtu. Paní Lucie zastává opačný názor a tvrdí, že je to věc autoservisu, stavební firmy a potažmo i pojišťovny.

“Vše bylo vyfakturováno stavební firmě, takže si ani fakturu nemohu dát do nákladů, protože mne osobně to nic nestálo. Z autoservisu mi však volají každý den, že jim pojišťovna uhradila částku bez DPH. Vůbec nechápu, proč volají z autoservisu mě, když smlouvu s pojišťovnou měla stavební firma. Paní z firmy, která mi neustále volá, mi však nedokáže nijak vysvětlit, co s tím mám já společného. Prý tomu nerozumím. A má pravdu, na jakém základě bych si DPH měla odečíst, když jsem žádnou fakturu neplatila?” s povzdechem hodnotí celou situaci paní Lucie.

Řešení tkví ve správně nahlášení pojistné události

Pojistná událost byla v případě paní Lucie špatně od samotného začátku. U plátců DPH je potřeba postupovat opatrněji, jinak dojde k výše zmiňovanému výsledku. Ve všeobecných pojistných podmínkách lze narazit na ustanovení, které se vztahuje právě k plátcům DPH. Pojistné plnění včetně DPH je vyplaceno pouze plátcům, kteří nemohou odpočet daně uplatnit z důvodu daných příslušnými právními předpisy.

V ideálním případě měla škodu nahlásit stavební firma a to pojišťovně, u níž má uzavřené pojištění odpovědnosti. Stejně by to mělo probíhat například v případě, kdy škodu plátci DPH způsobí jiný účastník silničního provozu a škoda je uplatňována z povinného ručení. Opravu vozidla by měla správně objednat paní Lucie, na jejíž jméno poté bude zaslána faktura. Pojišťovna uhradí částku bez DPH a paní Lucie bude mít fakturu, na základě které může zažádat o odečet. Nyní musela paní Lucie trvat na revizi celého případu.

TIP: Máte zájem o povinné ručení, ale nechcete zbytečně platit více, než je nutné? Sjednejte si pojištění na ePojistka.cz a porovnejte si povinné ručení on-line! Proces uzavření povinného ručení vám zabere pouze pár minut a navíc dostanete dárek zdarma.