Obliba dronů v ČR narůstá – pojišťovny nabízí havarijní pojištění

Moderní technika kráčí kupředu mílovými kroky. Nejnovějším trendem v letectví jsou bezpilotní letadla neboli drony. Jejich možnosti lze využít v nejrůznějších oblastech. Ale i jejich používání sebou nese četná rizika. Proto pojišťovny přichází na trh s havarijním pojištěním právě pro drony.

Jak zmapovat těžce dostupné terény či bezpečně kontrolovat příliš rozsáhlé areály? Pro tyto a další účely jsou stále častěji využívány bezpilotné letadla – drony. Počet těchto bezpilotních letadel během posledních tří let narostl několikanásobně. Na počátku bychom je spočítali na prstech jedné ruky, dnes jich Úřad pro civilní letectví eviduje více než 100. Počet nových žádostí je však několikanásobný.

Co je to dron?

Dron je, jak bylo výše zmíněno, bezpilotní letoun. Používají se k práci i pro zábavu. Odpovídající využití pro ně našla zejména armáda (špionážní, průzkumné a naváděcí systémy), hasiči, policie, stavební společnosti, správci cest a železnic, ale také fotografové, filmaři a samozřejmě také dospělí i dětští nadšenci pro modelařinu.

Profesionální drony různých velikostí si kvůli pokročilé technice, která zahrnuje především bezdrátové technologie, může pořídit doslova každý. Nejmodernější drony jsou schopné vydržet ve vzduchu až desítky hodin. Na ty však narazíte v běžném životě výjimečně. Nejčastěji lze spatřit tzv. multikoptéry s více rotory, z nichž převládá kvadrokoptéra. Vyšší nosnost mají hexakoptéry a oktakoptéry.

Povinné ručení je povinné, havarijní pojištění je dobrovolné

Lehké drony využívané k rekreaci a pro sport povinné ručení mít nemusí. Pro všechny ostatní drony je však pojištění odpovědnosti (povinné ručení) dané zákonem stejně jako v případě motorových vozidel. V případě, že dron při svém provozu způsobí škodu třetím osobám, pojištění tuto škodu uhradí. Některé pojišťovny nárůst počtu dronů bedlivě sledují a na trh přichází s horkou novinkou – dobrovolným havarijním pojištěním pro drony.

“Jde o dynamicky se rozvíjející odvětví. Existence havarijního pojištění jistě otevře cestu ke snadnějšímu financování dronů prostřednictvím leasingových společností, které tím budou mít investici zajištěnou podobně, jako je tomu u jiných druhů techniky. Výrobci získají nové zákazníky, prodají více letadel, investují do inovací. Nejen díky tomu dojde v této oblasti k dalšímu rozvoji,” říká Michal Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti.

Pojištění dronů vyjde na tisíce korun ročně

Stejně jako v případě vozidel nejde o levnou záležitost. Nejprve s však zaměřme na rozsah pojištění. Havarijní pojištění se v případě dronů vztahuje na samotný přístroj včetně všech součástí nutných k jeho provozu, řízení a ovládání. V případě zájmu je možné si sjednat další připojištění, které se může vztahovat například na mimořádnou výbavu. Jedná se například o fotoaparáty, kamery či různá čidla. Tyto zařízení mohou mít v mnoha případech stejnou i vyšší hodnotu než samotný dron.

Dron a případně i mimořádná výbava je pojištěná pro případ všech nahodilých škod, k nimž může dojít při vzletu, letu i přistání. Pojištění rovněž kryj riziko krádež a škody způsobené živelnými událostmi v době nečinnosti (např. při uskladnění či při přepravě).

ČSOB nabízí jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění dronů. Povinné ručení dronů začíná na částce 7 500 korun za rok a odvíjí se od maximální vzletové hmotnosti  dronu. Cena havarijního pojištění je posuzována individuálně a závisí na typu bezpilotního letadla, ale také na hodnotě mimořádné výbavy.

TIP: Chcete vědět o havarijním pojištění vše? Sledujte ePojistka.cz a žádné novinky vám neuniknou! Zde si navíc můžete porovnat aktuální nabídky a sjednat si havarijní pojištění za nejlepší cenu.